Bakıcı ile Büyüyen Çocuklar Daha mı Mutsuz?

Bakıcı ile Büyüyen Çocuklar Daha mı Mutsuz?

Biz çalışan kadınların en büyük problemlerinden biri de çocuklarımızı bir başkasına baksın diye vermemizin bizde yarattığı vicdan azabı. Çalışan kadın olmak başlı başına zor bir durumken işin içine çocuğumuz, çocuklarımız girdiğinde içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bir yandan çalışma arzusu, para kazanmış olmanın verdiği ekonomik özgürlük, elde ettiğimiz özgüven, bir işe yarıyor olma hissiyatı diğer yanda da bizim eve dönmemizi dört gözle bekleyen yavrumuz. Bütün gün iş yerinde acaba iyi mi? , karnı acıktı mı? , beni özlüyor mu? diye düşünmek. Masamızda duran çerçevenin içinde kocaman gülümsemesini izlemek. İşte bunlar çalışan bir anne olmanın en can alıcı tarafı. Sizce de öyle değil mi hanımlar?

canım anne-274

Çocuk bakımı başlı başına zorlu bir durum. Hayatınıza sıfırdan başlamanız bütün bildiklerinizi unutmanız yeni bir cana yol gösteriyor olmanız gerekiyor. Muhteşem bir dikkat ve ilgi gerektiren bu durum daha önce hiç tatmadığımız cinsten.  Belli bir zaman geçtikten sonra iş yerinden alınan izinlerimiz tükendiğinde bizim de sevincimiz tükenmeye başlıyor. Bizim yerimizi yerli ya da yabancı uyruklu çocuk bakıcısı alıyor. Bir kesim Türk bakıcı tercih ederken bir kesim yurt dışından gelenleri tercih ediyor. Türk tercih edenlerdeki mantık; bizim kültürümüze, örf ve adetlerimize göre anadilinde bakılsın olurken yabancı uyruklu tercih edenlerdeki mantık; çocuğum ikinci hatta üçüncü bir dili öğrenerek büyüsün ayrıca daha az maaşa daha uzun saatler bakıcıyı çalıştırabileyim oluyor.

Her iki koşulda da çocuk bakıcısı çocuğun daha mutsuz olmasına bir nebze de olsa sebep olabiliyor. Çünkü çocuk her ne kadar uyku ve oyun saatleri ile vakit geçirse de hep annesini özlüyor!

canım anne-271

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ