Kahve Bağımlısı mısınız?

Kahve Bağımlısı mısınız?

Yoksa sizler de benim gibi kahve bağımlısı mısınız? Ben çay içmediğim için içecek konusunda alternatifim her daim kahve olmuştur. Eğitim sistemimiz gereği sınavlara hazırlık aşamasında uyanık olmak zorunda olduğumuz saat dilimi fazla olduğu için kafein ile bu ihtiyacımı desteklemek durumunda kaldım. E haliyle liseye hazırlık, üniversiteye hazırlık derken uzun yıllar boyunca kahve içen bir birey haline geldim. Bir süreden sonra bu durum tamamen kahve bağımlılığı halini alıyor ve sürekli ihtiyaç olarak hissediyorsunuz. Sanki kahve içmeden ayılamaz ya da dersi dinleyemezmişsiniz gibi geliyor. Tabii buna sebep olanların başında gelen kafein bize böyle hissettiriyor. Ben bu bağımlılığa iki sene önce dur dedim. Ama dur dediğimde artık çok geçti benim için. Midemdeki ağrılar ve yanma şikâyeti ile gittiğim hastanede endoskopiye alındım ve gastrit, reflü gibi mide rahatsızlıklarımın olduğunu öğrendim. Stresin yanı sıra yediğim ve içtiklerimin neden olduğu bu hastalıklar sayesinde zararlı olan birçok şeyden kedimi uzaklaştırdım.  Tabii kahve de buna dâhil.

canım anne-279

Peki, sizce fazla kahve zararlı mı? Şöyle ki kahvede çaya oranla daha çok kafein bulunuyor ve kafein vücudumuza fazla alındığında yarardan sağlamaktan çok zarara yol açıyor. Günde 200gr kafeinden fazlası bizler için zararlıdır. Kafein fazla alındığında uykusuzluk, çarpıntı ve tansiyonda yükselmeye neden olur. Kahve idrar söktüren bir içecek olduğu için kahve içen kişilerin de bol bol su tüketmesi gerekmektedir. ‘Ne kadar kahve içmeli?’ diye düşünenler sizleri de unutmadım! Günde 1-2 fincan kahve içtiğimiz zaman safra ve böbrek taşı oluşumunu engellemiş oluruz.

Yani her şeyin olduğu gibi kahvenin de fazlası zararlıdır hanımlar! Bu kadar bahsetmişken birer fincan içelim bari dimi?

canım anne-278

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ