Balgam Söktürücü Bitkiler

Balgam Söktürücü Bitkiler

Balgam sorunu solunum yollarında meydana gelen rahatsızlık sonucu oluşan, vücudun vermiş olduğu doğal reflekstir. Balgam sorunu akciğerlerden kaynaklıdır. Balgamın içeriği ise akyuvarlar, toz zerrecikleri ve bakterilerden oluşmaktadır.

Balgam bir hastalık sonucu oluşabileceği gibi aynı zamanda aşırı sigara tüketimi, havasız ve kirli ortamdan dolayı da meydana gelebilmektedir. Balgam sorunu için ilaçların yanı sıra bitkilerin gücünden de faydalanabilirsiniz. Balgam söktürücü bitkiler arasından birkaçı ise aşağıdaki gibidir;

balgam-sokturucu-bitkiler

  • Balgam söktürücü bitkilerin başında elbette ki ıhlamur gelmektedir. Ihlamur bitkisini aynı zamanda tarçın, karanfil, zencefil ile beraber kaynatıp içerseniz hem balgama hem de boğaz ağrılarına karşı oldukça etkilidir.
  • Balgam söktürmek için tüketeceğiniz, içeceğiniz bitki çaylarını normalde 5-10 dakika kadar daha fazla kaynatmalı veya demlemelisiniz. Çünkü bitkilerin balgam söktürücü etkisi ancak uzun süre kaynadıktan sonra ortaya çıkmakta ve etkili olmaktadır.

balgam-sokturucu-bitkiler

  • Balgam söktürücü ve boğaz ağrılarını hafifletici bir diğer bitki karışımı ise ıhlamur ve ebegümeci bitkisidir. 2 kaşık ebegümeci ve ıhlamuru bir çaydanlık içine koyarak üstünü aşana kadar su ile doldurunuz ve 20 dakika kaynatıp, demleyiniz. Ardından bu çayı gün içinde tüketiniz.
  • Karanfil balgam için etkili olsa da keskin tadı ile pek tercih edilmemektedir. Bundan dolayı eğer bitki çaylarınıza ilave edecekseniz sizi fazla rahatsız etmeyecek ama balgama iyi gelecek şekilde 4-5 tane atabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ