Balık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eylül ayı ile birlikte açılan balık mevsiminde balık alırken nelere dikkat etmelisiniz aşağıdan tüm detayları ile öğrenebilirsiniz.

Havaların soğuması ile birlikte balıklar da ülkemizin sularında yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Her ne kadar bu yıl fiyatlar daha pahalı ve balık sayısı az olsa da balık pazarlarına rağbet Eylül ayı itibari ile bayağı arttı. Balık herkesin yemesi gereken omega yağlarının bulunduğu faydalı bir beyaz et çeşididir. Uzmanlar 0-3 yaş arası çocukların mutlaka balık tüketmesini vurgulamaktadır. Bu nedenle çocuklarınıza küçük yaşta balığı sevdirmeniz gerekiyor. Aldığımız balıkların taze olması gerekir. Aksi takdirde zehirlenmeler ve diğer bazı hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Balık alırken nelere dikkat etmelisiniz aşağıdan bulabilirsiniz.

Balık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Bir balığın taze ve lezzetli olduğunu gözlerinden kolayca anlayabilirsiniz. Bu yüzden alacağınız balığın gözüne bakın eğer gözleri lekesiz ve parlak ise o balık tazedir.
  • Aynı şekilde solungaçlarının ise kırmızı veya pembe renklerinde olması gerekir. Eğer diğer renklerde ise muhtemelen taze değildir.
  • Taze balığın derisi ise gergin olur. Bu nedenler satın alıp tüketeceğiniz balığın derisinin diri ve canlı olmasına dikkat edin .
  • Pul ve yüzgeç kısmının diri olması gerekir.
  • Parmağınız ile balığın sert etli kısmına bastırıp bırakın. Eğer bırakınca direk parmak iziniz düzeliyor ise bu balık tazedir ve gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Ama çukur kalıp düzelmiyorsa balık bayattır.

https://www.youtube.com/watch?v=sdB7WEy6jyo

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ