Bamya En Kolay Nasıl Soyulur? Bamya Nasıl Pişirilir?

Bamya En Kolay Nasıl Soyulur? Bamya Nasıl Pişirilir?

Bamya yüksek lif içeren bir gıdadır. Bu nedenle besin uzmanları mevsiminde tüketilmesinin fayda sağladığı görüşündedir. Ayrıca kolay bozulabilen bir besin olduğundan, taze bamyanın hemen tüketilmesi gerekir. Güney Asya ve Batı Afrika’da çok miktarda yetişen bamya, Asya’da sağlık için kullanıldığı da bilinmektedir. Pek çok türü olan bamyanın başlıca Amasya, Balıkesir, Sultani olarak sıralamak mümkündür.

Ayrıca bamyayı taze olarak tüketebileceğiniz gibi, konserve ve kurutma yaparak da yemeniz mümkündür. Bazı püf noktalarını öğrenince herkesin kolaylıkla yapabileceği bamya nasıl pişirilir?  Lezzetli bir bamya pişirmek, bamyanın çeşidinden nasıl temizlenmesi gerektiğine kadar pek çok dikkat gerektirir. Pişirmeden önce nasıl temizlendiğine bir bakalım.

Bamya Nasıl Temizlenir?

Daha önce hiç bamya temizlemediyseniz size birkaç ipucu vereceğiz. İlk denemeleriniz biraz zorlayıcı olabilir. Fakat üzülmeyin. Bamya temizlemek biraz uğraş gerektirir ama eliniz alıştıkça hızlı bir şekilde bamya temizleyebilirsiniz. İşte size bamya nasıl temizlenir sorusunun püf noktaları.

  • İlk olarak bamyanın kararmaması için pişirmeden hemen önce yıkayın.
  • Bamya soyacağınız var ise baş kısımlarından koni olacak şekilde kesin. Eğer bamya soyacağı yoksa küçük bir bıçak yardımıyla ya da uygun büyüklükteki bir kalemtıraş ile de baş kısımlarını kesebilirsiniz.
  • Keserken bamyanın tüylü kısmına bıçağın ya da bamya soyacağınızın gelmemesine dikkat edin. Bamyanın baş kısmı tamamen gövdeden ayrılırsa yapışkan sıvı çıkar ve bamyanız lezzetli olmaz.
  • Bir kabın içerisine soğuk su ekleyin ve birkaç damla limon suyu sıkın. Ayıklanmış bamyaları limonlu soğuk suya bırakın.

Bamya Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Zeytinyağlı ya da kırmızı et kullanarak bamya pişirebilirsiniz. Lezzetli bir bamya pişirmek için bamya pişirmenin püf noktaları bulunmaktadır.

  • En önemli püf noktası pişirilmeden mutlaka limonlu suda bekletilmelidir.
  • Ayrıca yemeğinizi karıştırırken mutlaka bir tahta kaşık kullanmalı ve sümüksü sıvının dışarıya akmaması sağlanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ