Bamyanın Faydaları – Bamya Yemeği Tarifi

Bamyanın Faydaları – Bamya Yemeği Tarifi

Haziran, Temmuz ve ağustos aylarının en faydalı, yemeği en güzel sebzesi olan bamyanın faydaları, nasıl tüketilmesi gerektiğini ve kış için nasıl saklanması gerektiğini hazırladık.

Bamyanın Faydaları

Çoğu kişi bamyayı görüntüsünden ve piştiğinde oluşan görüntüsünden dolayı sevmez. Bamyayı sevmeyen kadar sevenlerde bir o kadar çoktur. Ekşili bamya yemeği yaz aylarında sofralardan eksik olmaz. Genellikle sulu yemeği yapılan bamyayı kurutup kışın sıcak yemek yapmak için muhafaza ederiz. Bamyayı kış için saklarken doğru şekilde kurutmak ve doğru şekilde dondurucuda muhafaza etmek gerekir. Bamya dünyanın hemen hemen her köşesinde yetişebilen nadir sebzeler arasında bulunmaktadır.

Bamyanın sağlık açısından birçok faydası bulunur. Bamya bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar, göz sağlığını korur ve daha iyi görmeyi sağlar, cilt sağlığı üzerinden olumlu etkileri bulunur, kilo vermek isteyenler için mutlaka tüketilmesi gerekir, şeker ve astım hastalıklarını önler, kolon kanserini rsikini azaltır.

Bamya Yemeği Yapmanın Püf Noktaları

Bamya yapısı dolasyısıyla doğru pişirilmediğinde sümüksü bir hal alır. Bu görüntü hem iştahı kapatır hem de yemeğin lezzetini bozar. Doğru şekilde bamya yemeği yapmak için dikkat edilmesi gerekenler;

  • Bamyanızı yıkadıktan sonra hemen ayıklamaya başlamayın. Önce suyunun süzülüp iyice kurumasını bekleyin.
  • Bamya yemeğinde salça kullanmayın. Domatesleri rendeleyip kullanmanız yemeği daha lezzetli yapacaktır.
  • Bamya yemeği pişirirken arada kapağını açıp biraz limon suyu ekleyin.
  • Diğer yemekelerde olduğu gibi bamya yemeğinde de yemek pişirken çok fazla karıştırmayın.

Dondurucuda Bamya Saklamanın Püf Noktaları

Kış aylarında da bamya yemeği yapmak için bamyaları hazırlayıp dondurucuda ssaklayabilirsiniz. Bamyaların kışa kadar dondurucuda tadını kaybetmeden bozulmadan durması için bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekir.

  • Bamyayı haşlayın. Haşlama suyuna mutlaka bir miktar sirke ve tuz ekleyin. Sirke mikropların gitmesini engellediği gibi diri kalmasını da sağlayacaktır.
  • Bamyalar kaynadıktan sonra alıp bir kap içerisinde daha önceden hazırladığınız buzlu suyun içerisine aktarın. Direk soğuk suya koyarak bamyanın pişmesini engeller ve renk değişimini de önlemiş olursunuz.
  • Soğuduktan sonra bamyaları iyice kurutup ağzı kilitli poşetlere koyun. Ağzını kapatıp derin donduruucuda saklayabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ