Bayatlayan Bisküvi Ne Yapılır?

Aniden misafir geldiğinde çayın yanına ikram edilen bisküviler hanımların bu konudaki kurtarıcısıdır. Kahve ce çaya eşlik eden lezzetli atıştırmalıklar grubunda olan bisküvi paketlerinin ağzını sıkı kapatmazsak hemen bayatlar. Ancak bayatlayan bisküvi çeşitli şekillerde değerlendirilebilir. Bisküviler bayatladıklarında kurumazlar, aksine yumuşarlar. Ancak bayatlamış bisküvi bazı küçük detayların bilinmesiyle bu yiyecek eski taptaze haline getirilebilir. Hamarat ve mutfakta maharetli hanımlar bayatlayan bisküvi ne yapılır sorusuna cevap aramaya devam ediyor. Bayat Bisküvi ile ne yapılır?

bayatlayan-biskuvi
Bayatlayan Bisküvi Ne Yapılır

Bayatlayan Bisküvi ile Ne Yapılır?

Yemek Tarifleri bölümümüzde yer alan En Kolay Bisküvili Pasta Tarifi adlı içerikte videolu anlatım ve yazılı anlatım bulunmaktadır.

Bayatlamış, kurumuş ya da yumuşamış bisküviden pek çok şekilde yararlanılarak lezzetli tatlılar yapılabilir. Bayatlayan bisküvi fırın tepsisine dizilir ve 5 dakika kadar fırında 170 derecede bırakılırsa eski tazeliğini kazanması sağlanabilir. Bu yöntem bayatlamış bisküvi geri dönüşüm yollarından en bilinenidir. Aşağıda diğer yöntemlerden de bahsedilmiştir. Siz de bu yöntemleri kullanarak ağzını açık bıraktığınız bisküvilerinizi eski tazeliğine kavuşturabilirsiniz.

bayatlayan-biskuvi
Bayatlamış Bisküvi Ne Yapılır

Bayatlamış Bisküvi Nasıl Değerlendirilir?

Bayatlamış olan bisküvileri birçok şekilde değerlendirebiliriz. Yukarıda en çok başvurulan yol olan bayatlayan bisküvi fırınlamadan bahsettik. Ancak bu tek yol değildir. İşte eski tazeliğini kaybeden bisküviler için uygulanacak yöntemler…

  • Bayatlamış bisküvi kaselere iri parçalar halinde koyulur. Yarısına kadar bisküvi koyulmuş kasenin üzerine istediğiniz bir puding pişirilir ve dökülür.
  • Isıttığınız sütün içine bayatlamış bisküvi ufalayabilir, enfes ve çabuk bir tatlı yapmış olabilirsiniz. Bu tatlıyı çocuklarınız da severek yiyeceklerdir.
  • Bayatlayan bisküvi ile mozaik pasta yapabilirsiniz.
  • Bayatlamış bisküviler rondodan geçirilir ve bir kavanozda saklanabilir. Gerektiğinde bu bisküvi tozunu tatlılarınızı ve keklerinizi süslemek için kullanabilirsiniz.
  • Taze olmayan rondodan geçireceğiniz bisküvileri damla çikolata, ceviz, fıstık ve fındık ile karıştırarak pasta süslemelerinizde kullanabilirsiniz.
  • Bayatlayan bisküvileri küçük parçalar haline getirin. İçine eritilmiş margarin, süt, şeker ve kakao ilave edin. Küçük toplar yapın ve Hindistan cevizi gibi süsleme malzemelerine batırın. Birkaç saat buzlukta beklettikten sonra servis edebilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ