Bebeğinizin Gelişimini Oyunlarla Destekleyin

Bebeğinizin Gelişimini Oyunlarla Destekleyin

BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİ İÇİN OYUNLAR

Bebeklerinizin hem zeka hem de el becerisini geliştirmek için hiç vakit kaybetmeyin. Daha zeki çocuklar için bebeklikten başlayarak ilgi yolu ile eğitim şart. Yapılması gereken işleriniz olduğunda bebeklerinizi oyalamak maksadı ile televizyonun karşısına koymanızın zararları ve bunun bebeklerin gelişim sürecinde iken onlar üzerindeki etkisi saymak ile bitmiyor.

bebekler-icin-oyunlar

Bu yüzden siz iyisimi belirli bir süreye kadar onları televizyondan uzak tutun bunun yerine bebeğinizin gelişimini oyunlar ile destekleyin.

bebek-oyuncaklari

Gelişim süresine göre

Bebekler için belirli aylar arasında oluşan gelişim süreçleri ardır. Bunları bilmekte ve ona göre gelişimine destek olacak eğitim öğretim ve yeteneği aşılamakta fayda var. Bunları kaba bir şekilde açıklayacak olursak 3-6 ay,  6-9 ay, 9-12 ay, 12-18 ay, 18-24 ay, be üç yaş bu serelerde her ay grubunda aşama aşama çocuğun gelişimi sağlanır. Ve hangi ay aralığında ne yapılmalı öğrenerek bebeğinizin gelişimini oyunlar ile destekleyin.

bebeklerin-oyunlari

 Hangi ayda ne yapılmalı?

3-6 ay gelişimi için; bu aylarda onların herşeyi daha yeni yeni kavrayabilme zamanlarıdır. Sizde bu konuda bebeğinize destek olmak için sakin ve yumuşak bir ses tonu ile konuşmalı, sürekli göz temasında bulunmalısınız. Bu zamalarda kumaş, çıngırak, üzerinde birçok aktivite olan oyun halıları, yumuşak top gibi oyuncaklar kullanın.

bebek-gelisimi-icin-oyun

Bebeğinizin gelişimini oyunlar ile destekleyin bunu 6-9 ay aralığında kelime oyunları yaparak, kalın ve bol resimli kitapları inceleyerek, müzikli her türlü oyuncak bunun yanı sıra bu dönemde oyuncağı bir yere saklayıp bulma oyunu oynayabilirsiniz.

bebekler-ve-oyun

 

9-12 ayda karşılıklı top oynama, yarış yapma şarkı söyleme,  12-18 ay aralığında bu dönemde artık algılar devreye girer onunla eşleştirme, şekil yerleştirme, basit yapboz gibi oyun türleri ile oynayabilirsiniz. 18-24 ayda ise büyük parçalara sahip Legolar, içinde bolca resim yer alan hikaye kitapları, müzikli oyuncaklar ve parmak kuklaları ile oyunlar oynayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ