Bebek Şekeri Hırka ve Yelek Motifi Tarifi

Bebek doğumları, mevlüt, sünnet, diş çıkarma gibi önemli günlerde misafirlere sunacağınız minik süs eşyaları bebek şekeri olarak tanımlanır. Bu süsler hazır olarak satılan yerlerde tanesi 1 lira ile başlayan fiyatlarda bir çok çeşitte bulunurlar. Hazır olmasından ziyade değerli çocuklarımız için yegane bir anı olarak kalacak süs hazırlamaya ne dersiniz? Armağan ettiğimiz dostlarımızın bu güzel günü hatırlamaları için son derece önemli bir uygulamadır. Bu yazımızda kız bebekler için hırka ve yelek motifi tarifi anlatmaya çalışacağım.

blank

Minik yelek için açık renk bebek yünü tercih ediyoruz. 3 numaralı bir tığ ile yaklaşık 22 adet zincir çekerek başlıyoruz. Zincirden sonra dönüp ilk ilmekten batıyoruz ve üçlü trabzan örmeye başlıyoruz. İki tane yapıp 3 zincir çekiyoruz ve 3 tane daha üçlü trabzan örüyoruz. 3 zincir daha çekip 6 tane üçlü trabzan yapıyoruz. Ardından 3 zincir 3 tane trabzan  yapıp kol ve ön kısmını oluşturuyoruz. Bitiminde 3 zincir çekip dönüyoruz. 3 tane daha trabzan yapıp araya bir boşluk yani 3 zincir çekip boşluğa batarak üzerine trabzan yaparak örgüye devam ediyoruz.

blank

Sonuç olarak aralarda 3 zincir çektiğimiz boşluklara sağ ve sol taraflarına birer üçlü trabzan, ortada 3 zincir ile birer artırıyoruz. Sonraki işlemler hep aynı devam ediyor. Bu şekilde iki sırayı oluşturmuş oluyoruz. Üçüncü sırada kol kısmını oluşturacağız. 3 zincir çekip dönüyoruz. Üç ördükten sonra ara boşluğa batıyoruz. 2 zincir çekip diğer ara boşluğa batıyoruz üçlü trabzan yapıyoruz.

blank

Kol için aynı hizaya gelince 2 zincir çekip karşıdaki boşluğa batıyoruz. Böylece kol kısımlarını oluşturmuş oluyoruz. Son sırayı da tamamen düz örerek yelek yapımını tamamlıyoruz. En alt kısmı biraz daha geniş olsun istiyorsanız koltuk altı için bıraktığımız boşluklardaki zincir sayısını artırarak yapabilirsiniz.

blank

Yelek bu şekilde örülmüş oluyor. Kesilmiş ipleri içine katarak temizliyoruz. Yeleği inciden ya da boncuktan düğmelerle süsleyebilirsiniz. Magnet olarak daha kullanışlı olduğu için arkasına mıknatıs yapıştırmayı ve tül ile süs yapmanızı öneririm. Kız veya erkek bebek için bu modeli kullanabilirsiniz.

blank

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ