Bebeklerde Anason Kullanımı Doğru mu?

Doğu Akdeniz civarında yetişen anason bitkisi şekil olarak maydanoza benzer. Çok yapraklı ve tüylüdür. Anasonun çiçekleri ise sarı renge yakın ve küçüktür. İçeriğinde bulunan Anethol adlı madde sayesinde kendine özgü bir kokusu vardır. Anason hayvan yiyeceklerinde, içki yapımında, tıpta ve kozmetik sektöründe kullanılır. Bir de bebeklerde anason kullanımı konusu var ki; bu oldukça tartışılır. Bebeklere uyku verme özelliğinden dolayı anason kullanılır. Peki, bebeklerde anason kullanımı doğru mu? Anasonun faydaları nelerdir? Bebeklerde anason nasıl kullanılmalıdır? İşte bu soruların cevapları…

Anason Deyip Geçmeyin! Başlıklı yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

bebeklerde-anason-kullanimi
Bebeklerde Anason Kullanımı

Bebeklerde Anason Kullanımında Dikkat Edilecekler!

Yeni doğum yapan kadınların bebeklerinden yaşadıkları sorunların biri uykusuzluktur. Yeni doğan bebekler çeşitli sebeplerden dolayı özellikle geceleri uyumazlar. Anneler bu noktada bebeklerde anason kullanımı tercih ederler. Anneler anason çayı yaparak kendileri de içerler. Aynı çayı bebeklerine de verirler. Ancak bebeklerle ilgili unutulmaması gereken hassas bir bünyeleri olduğu, herhangi bir şey verilmeden önce mutlaka doktora danışılması gerektiğidir. Süt veren annelerin de anasonu kullanmadan önce doktora danışması gerekir.

bebeklerde-anason-kullanimi
Bebeğe Anason İçirmek Doğru mu?

Bebeklerde Anason Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerde anason kullanımı sırasında hijyen konusu önemlidir. Önceden demlenmiş ya da açık bir kapta bekletilmiş anason çayı bebeklere verilmez. Bebeklere sadece 1 çay kaşığı anason çayı verilir, daha fazlası zarar verebilir. Anason çayı bebeklerde gaz problemi için etkilidir. Çayı içen bebek gaz çıkartır ve gaz sancısı hafifler. Anason çayı bebeklerde kabızlık ve ishal gibi sorunlara da iyi gelir. Bebek rahatlar ve uykuya dalar. Ayrıca bebeğin odasının bir köşesine koyulacak olan anasonun kokusu da bebekleri rahatlatır.

bebeklerde-anason-kullanimi
Anason Bebeğe Zararlı mı?

Anasonun Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde anason kullanımı konusuna değindikten sonra merak edilen anasonun faydaları nelerdir? Sorusunu da aşağıda sizler için cevapladık.

  • İçeriğindeki B Vitamini ile saç dökülmesi, el eve ayaklarda uyuşukluk, kramp, unutkanlık gibi etkileri azaltır.
  • Cilt bakımında ve masaj yaparken kullanıldığında rahatlatıcı etkisi vardır.
  • Cildi bakterilerden temizler, kırışıklıkları azaltır, lekeleri yok ederek cildi besler.
  • Sakinleştirici etkisi bulunur.
  • Bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklardan korur.
  • Üşütmeden kaynaklı rahatsızlıklara iyi gelir.
  • Öksürüğü keserek rahatlatır.
  • Romatizma ağrılarının aza inmesine fayda eder.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ