Bebeklerde Uyku Eğitimi

Bebekler, varlıklarıyla hayatımıza neşe katan varlıklar olmalarına rağmen çocuk büyütmek ve onun doğru şekilde gelişmesini sağlamak oldukça önemli bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuklar okul çağına gelene kadar, gelişimlerinin düzgün devam etmeleri için gerekli olan etmenlerin başında uyku gelmektedir. Pek çok kişinin bildiği üzere, iyi uyuyan ya da ‘uykusunu iyi almış’ olan çocukların diğerlerine kıyasla daha mutlu olduğunu da söylememiz mümkün olacaktır.

Annelerin problem yaşadığı konuların başında gelmekte olan Çocuklarda Uyku Eğitimi, anneleri oldukça zorlayan bir detaydır. Özellikle bebeklik çağından itibaren uyku problemi çeken bebeklerin çocukluk çağlarında da diğer bebeklere oranla zorluk çektiklerini söylemek mümkün olacaktır. Bebeklerde uyku eğitimi, birçok n özellikle üstünde durması gereken bir konu olarak değerlendirilebilir. Zira bu, hem çocuğun bedenen ve zihnen gelişimini sağlamak için oldukça önemli iken, hem de gün içerisinde çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak için uğraşan ve bu sebepten de bitkin düşen annenin, kendine bir dinlenme alanı yaratması için faydalı olacaktır.

blank

Pek çok psikolog bu konuda çeşitli yorumlarda bulunmakta ve özellikle 0-3 yaş arasında yer alan bebeklerin günde en az birer saatlik şekerlemeler halinde iki kere uyumalarının kendileri için oldukça önemli olduğundan bahsetmek mümkündür. Bebeklerin yemek yeme ya da gaz çıkarma gibi problemleri uyumalarına engel olabilmektedir. Bu sebepten ötürü, bebeklerin uyumasını sağlamak için mutlaka bebeğinin karnının doyduğuna ve gaz problemi yaşamadığına emin olmakta büyük bir fayda vardır.

blank

Bebeklerin uyku eğitimi alırken sorun çektikleri detaylar arasında ise uykuya odaklanma probleminin olması bulunabilir. Bunun için ise, yalnızca uyuyacakları zaman dinletebileceğiniz bir müzik ya da herhangi bir mama onları yalnızca uyumaya adapte etmek için yeterli olacaktır.

blank

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ