Begonya Bakımı Nasıl Yapılır? Begonya Nasıl Çoğaltılır?

Begonya Bakımı Nasıl Yapılır? Begonya Nasıl Çoğaltılır?

Begonya Bakımı Nasıl Yapılır? Begonya Nasıl Çoğaltılır?

Çiçek bakımı konusuna meraklı olanlar bahar aylarının gelmesi ile birlikte çiçek dikmeye, değişik türde çiçeklerden edinip büyütmeye başlarlar. Ancak bilindiği gibi her çeşit çiçeğin bakımı da farklıdır. Çiçek bakımı ile ilgili gereken detayları bilmediğimiz takdirde ne kadar hevesli olursak olalım beslediğimiz çiçeğin ömrü çok da uzun olmayacaktır. Begonya bakımı da ayrı bir özen gerektirir. Begonya nasıl bakılır? ve begonya nasıl çoğaltılır? sizlerden bize ulaşan sorular arasında yer aldığından dolayı bu içeriğimizde sizi bu konu hakkında bilgilendirmek istedik.

begonya-bakimi-nasil-yapilir-begonya-nasil-cogaltilir

Begonya Bakımı Nasıl Yapılır?

Begonya Türkiye’de evlerde, parklarda ve bahçelerde bulunan rengarenk görünümü ile bulunduğu ortama ayrı bir hava katan bir çiçek türüdür. Anavatanı tropikal bölgeler olan begonyanın 800 kadar çeşidi vardır. Begonya bakımı denince öncelikle akla bu çiçeğin güneşi sevmesi, pencere önlerinde durursa daha çok çiçek açacağı ve fazla suyu sevmediği gelir. evlerimizdeki begonyaların uzun ömürlü olmasını istiyorsak onlara cam kenarlarında yer ayırmalı, loş yerlere koymamalıyız. Sık sık sulamamak da begonya bakımının püf noktaları arasındadır.

REKLAM ALANI

begonya-bakimi-nasil-yapilir-begonya-nasil-cogaltilir

Begonya Nasıl Çoğaltılır?

Begonya çiçeğinden alınan tohumlar şubat ve mart aylarında killi toprağa ekilir ve 16 derecede çimlenmesi sağlanır. Begonyayı çoğaltmak için öncelikle geniş ve yayvan bir kabın dibine delikler açılır. Bu işlemle toprağın devamlı nemli kalması sağlanır. Killi, humuslu ya da çiçekçiden aldığımız uygun toprak kaba koyulur. 1 çay kaşığı kadar begonya tohumu bir miktar kum ile karıştırılır ve bu karışım kaptaki toprağın üzerine serpilir. Üzerine farklı bir kapla baskı uygulanır. Püskürtme yöntemi ile az miktarda sulanır. Kabın üzeri kapatılır. 2 günde bir kapak açılır ve toprağın havalanması sağlanır. Begonya fideleri büyüyüp toprağın üzerinde görünmeye başladığında kapak artık kapatılmaz.

begonya-bakimi-nasil-yapilir-begonya-nasil-cogaltilir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ