Biberiye Yağının Faydaları

Öncelikle belirtmemiz gereken önemli bir şey var ki; o da biberiye yağının ağızdan alınmaması gerektiği, kalp ve tansiyon hastaları ile hamilelerin kullanmasının da uygun olmadığıdır.

Fesleğen, nane, adaçayı ve lavanta ailesinden olan biberiye adı verilen genellikle Akdeniz Bölgesi’nde yetişir. Bu bitkinin yapraklarından elde edilen biberiye yağı ise içerinde barındırdığı antioksidan ve vitaminler sayesinde bazı sağlık problemlerinin çözümünde kullanıldığı gibi zayıflama amaçlı da kullanılıyor.

biberiye-yaginin-faydalari-5

Eski çağlardan beri biberiye yağının romatizma ağrılarına iyi geldiği söylenmekte hatta eskiden kralların banyo yaptıkları suyun içine romatizma ağrılarının geçmesi için biberiye ağrıları kattığı efsaneler arasında yer almaktadır. Kralların uyguladığı bu yöntemle ağrılarının dindiğinin duyulması üzerine bu uygulama halk arasında da yayılmıştır. Yani biberiye yağının sağlığa faydalarının bilinmesi oldukça eski çağlara dayanmaktadır.

biberiye-yaginin-faydalari-4

Biberiye yağı ayrıca saçların uzatılması, zihinsel aktiviteleri güçlendirici, vücutta çeşitli sebeplerle oluşan morlukları geçirici, solunum problemlerinin giderilmesi yardımcı, yaraların tedavi edilmesinde destekleyici ve romatizma ağrılarının geçmesinde yardımcı olarak kullanılır.  Saymakla bitmeyecek faydalarını aşağıda sizler için sıraladık.

biberiye-yaginin-faydalari-3

Biberiye yağı stres başa çıkmada yardımcıdır.

Biberiye yağı, Yaraları iyileştirir ve ağrıların geçmesinde yardımcıdır.

Biberiye yağı, Kalp ve beyine oksijen gitmesinde yardımcıdır.

Biberiye yağı, hafızayı güçlendirir.

Biberiye yağı, kabızlığı giderir.

Biberiye yağı zihni güçlendirir.

Biberiye yağı vücuttaki yağ yakımını hızlandırır ve dolayısıyla da zayıflamaya yardımcı olur.

biberiye-yaginin-faydalari-2

Zayıflama çayı olarak biberiye yapının ya da biberiye bitkisinin kullanıldığını mutlaka duymuşsunuzdur. Bu bitki zayıflamaya şu şekilde yardımcı olur;

Bağırsakları çalıştırır ve bu sayede de mide uyarılır. Mide uyarılınca da sindirim kolaylaşır. İdrar söktürücü olduğu için de zayıflamaya yardım eder. Mide şişkinliğine iyi gelir ve bağırsaktaki gazı geçirir. Metabolizmayı hızlandırır ve terletici etkisi ile de yağ yakımına ayrıca yardımcı olur.

biberiye-yaginin-faydalari-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ