Etamin Kırlent Modelleri

Çeyizlerin vazgeçilmezi etamin modelleri günümüzde hala revaçta olma özelliğini koruyor. Etamin kumaş üzerine işlenen rengarenk desenler ile evler geçmişte de şenleniyordu, şimdi de şenlenmeye devam ediyor. Etamin kumaşların üzerine işlenen etamin örnekleri adeta birer sanat eseri gibidir. Bu işi yapan hanımlar yaratıcılıklarını ve hayal dünyalarını sergilerler o kumaşın üzerine. Durum bu olunca da ortaya çıkan etamin modelleri birer sanat eseri oluverir.

Kolay etamin örnekleri olmakla birlikte çok ağır etamin örnekleri de vardır. Bunlardan hangisin i yapacağı etamini işleyen kadının maharetine kalmıştır. Etamin yastıklar Anadolu evlerinin her bir köşesini süsler. Bir de sedir örtüleri vardır etaminden. Yine Anadolu evlerinin olmazsa olmazıdır. Odanın bir köşesinden diğer bir köşesine kadar uzanan sedir boyuncadır o örtüler. Nasıl bir sabırla işlenir bilinmez ama çok büyük bir emektir o örtüleri bitirip sergilemek. Upuzundur o sedir o evlerde. Dolayısıyla sedirin sırt kısmına serilen etamin örtü modeli de upuzundur. Modelinde belli bir ahenk ve devamlılık vardır. Seyretmeye doyamazsınız.

İşte bu yüzdendir zor etamin modelleri işleyebilen kadınların sabrı. Düşünün ki, o kadın o örtüyü bitirene kadar elindeki işe sabretmekle birlikte daha kimbilir nelere sabretmiştir. Etamini işlediği her ana sabrını da katar o kadınlar. Bu yüzdendir etaminlerin değeri. Dantel modelleri için de aynı şey geçerlidir aslında. El işi olan her obje sabra tabidir. Sabretmeden yapılan işten hayır gelmez demiştir zaten büyüklerimiz. Sabretmek gerek ki; ortaya çıkan işin değeri de artsın.

Eğer siz de o sabırlı hanımlardansanız ve etamin örnekleri ilginizi çekiyorsa ya da yapıyorsanız aşağıdaki resimleri sizin için sıraladık. Sitemizde daha pek çok el işi örnekleri de sizleri beklemekte. Sayfalarımızı tek tek incelemenizi tavsiye ederiz. Beğendiğiniz sayfalarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ