Birbirinden Sevimli Kuklalarla Çocukları Güldürebilirsiniz

KUKLA İLE ÇOCUKLARI GÜLDÜREBİLİRSİNİZ

Özellikle okul öncesi dönemde çocuk gelişimi ve eğitiminde önemli bir yere sahip olan kuklalar eski çağlardan günümüze uzanan, eğlencesi bol bir eğitim aracıdır. Oyuncak müzelerini ziyaret eden herkes bilir ki çok eski bir mirastır kuklalar. Hemen her devirde yapılmış el emeği göz nuru kuklalar, ait olduğu çağı yansıtırken kurgusal yöntemlerle hem eğitmiş hem öğretmiştir. Kukla ile çocukları güldürebilirsiniz. Yalnız çocuklar için değil yetişkinler için ilgi çekici ve güldüren en kıymetli eğitim malzemelerindendir.

kukla-ve-cocuk

Güldürürken Eğiten Kuklalar

Okul öncesi dönemde öne çıkan bir eğitim materyali olan kuklalar, öğretmene hikaye anlatırken büyük yarar sağlar. Duygusal iletişim noktasında çocukların gelişimine katkısı yadsınamaz düzeyde olmaktadır. Kukla oldukça iyi bir dil gelişim aracıdır. Çünkü çocuklar tarafından da oynatılabilir. Oynattığı kukla ile bütünleşen çocuk kendini net olarak ifade edebilme yetisini kazanmış olacaktır. Öğretmenlerin kukla ile yaptıkları etkinlikler, çocukların ruhuna inerek onları tanıma aracı olarak oldukça işlevseldir. Kukla ile çocukları güldürebilirsiniz ve onlar hakkında birbirinden enteresan bilgilere sahip olabilirsiniz.

parmak-kukla

kuklalar

Anne Ve Babalar İçin Kukla Tiyatroları

Kuklalar evde birkaç küçük malzeme ile hemen hazırlanabilen pratik oyunculardır. Doğaçlayarak düzenlediğiniz bir tiyatro oyunu ve kukla ile çocukları güldürebilirsiniz, anne babalar olarak aktivite dolu keyifli anlar geçirebilirsiniz. Şüphesiz ki çocuk gelişimine göre de, ruhsal olarak anne babasıyla bolca oyun oynayarak sevgiyi doyumsayan çocuk mutlu olarak büyümektedir. Rengarenk kartonlarla süslenen bir tiyatro maketi üzerinden, hayvan veya insan modellemesi kuklalar ile bol öğrenmeli ve eğlenmeli etkinlikler gerçekleştirebilirsiniz. Çocukların en büyük haz duydukları şey oyun oynamaktır. En kolay öğrenebilme şekilleri ise oyun süreci esnasında olmaktadır. Oyunları çeşitlendirmekte kuklalardan fazlaca yardım alınabilir.

kukla-tiyatrosu

kukla-tiyatrosu11

Ve tabii ki, bir dönemin ve bazılarımızın hala vazgeçilmezi olan Muppet Show kahramanları..

muppet show

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ