Bitki Çayları Nasıl Demlenmeli?

  Bitki çayları herkesinde bildiği gibi birçok hastalığa ve rahatsızlığa karşı iyi gelmekte ve çözüm olmaktadır. Ancak birçok kişi bitki çaylarının nasıl demlenmesi gerektiği konusunda yetersiz bilgiye sahiptir. Eğer bitki çaylarını doğru şekilde demlemezseniz istediğiniz sonucu alamazsınız. Bunun için hangi bitkinin nasıl demlendiğini iyi bilmek gerekir. Bitki çaylarının hepsinin de aynı şekilde demlenmesi doğru değildir. Her bitki çayının demlenmesi farklıdır. Özelliklerine dikkat edilerek demlenirse daha iyi sonuçlar alınabilir.

Ihlamur, adaçayı, ekinezya, anason, gül papatya, sinemaki, kuşburnu, melisa, hibisküs gibi bitki çaylarının kimisinin çiçeğinden, meyvesinden, kimisinin ise yaprağından çay demlenmektedir. Bu bitkilerin demleme şekilleri birbirine benzemektedir. İyi ve kaliteli içme suyunu iyice kaynattıktan sonra 1 dakika soğumasını bekleyiniz. Daha sonra içine bir avuç bitki çayı ekleyiniz. Genellikle bir avuç bitki çayına 4\1 oranında su eklenmektedir. Bitkiyi eklendikten sonra 5-10 dakika bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Bu süre bitkiden bitkiye değişiklik göstermektedir. Bu bitkilerin özelliğini kaybetmemesi için bu şekilde demlenmesi gerekmektedir. Eğer bitkiyi ekledikten sonra kaynatmaya devam ederseniz özelliğini ve vitaminini kaybetmiş veya eksiltmiş olursunuz.

Diğer bir demleme şekli ise kaynatarak demleme usulüdür. Havlıcan, zencefil, kabuk tarçın gibi sert ve kök bitkileri kaynatarak demlenmektedir. Bunun için aynı oranda su ve bitkiyi bir tencere veya fincana koyarak 15-20 dakika kaynamaya, haşlamaya bırakın. Kaynama, haşlama işi bittikten sonra süzülerek içilebilir. Bu gibi bitki çayları içilirken bal ve limon kullanılabilir.

Bitki çayları birçok hastalık için kullanılmaktadır. Mucizevî etkileri olan bitki çaylarını tüketirken bunlara dikkat edersek eğer daha iyi sonuçlar alabiliriz. Demleme yapılacak bitkiyi haşlarsanız eğer vitamin ve özelliğine zarar vermiş olursunuz. Bunun için bu ince noktalara dikkat etmeniz iyi olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ