Bohça Setleri

Bohça Setleri

Gelenek ve göreneklerine hala sıkı sıkıya bağlı ailelerde söz, nişan, düğün, doğum gibi zamanlarda bohça setleri hazırlanması hala eski yerini koruyor. Özellikle söz, nişan ve düğün bohçaları kız tarafı ve erkek tarafının birbirlerine karşılıklı hazırladıkları ve sundukları önemli bir adet.

Bohça modelleri yapılan seremoniye göre değişiklik göstermekle beraber, belli başlı parçalardan oluşuyor. Genellikle saten, tafta gibi abiye kumaşlardan hazırlanan ve güpür, dantel gibi aksesuarlarla süslenen bohça setlerinde olması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz. Klasik bir bohça setinin içinde bohça, seccade, havlu ve kuran kılıfı bulunur. Bohçanın içine konulacaklar tarafların karşılıklı anlaşmasına bağlı olup her yörede ve ailede farklılıklar gösterebilir.

Bohça Setleri

blank

Ana hatlarıyla söylemek gerekirse bohçalara iç çamaşırı, gecelik veya pijama takımı, makyaj seti veya traş takımı, törenin içeriğine göre abiye bir elbise veya takım elbise konulması adettendir. Dileyen bohçalara evlenecek kız için ziynet, erkek için saat gibi takı da koyabilir. Bazı zamanlarda bohça setleri sadece gelin ve damat adayı için hazırlanmaz. Çekirdek aile için de bohçalar hazırlandığı bilinmektedir. Tarafların anne, baba, kardeş ve eşleri için de ayrı bohçalar hazırlanıp sunulması adettendir.

blank

Dantel örnekleri denince aklımıza abiye kumaşlardan; danteller veya işlemelerle oldukça özenle hazırlanmış takımlar geliyor. Bohça setlerinin bir özelliği de söz, nişan, düğünlerde iki ailenin karşılıklı hediyeleşmesinin yanı sıra evlendikten sonra bu setlerin yeni evli çiftin evlerinde çeşitli amaçlara hizmet etmesidir. Mesela şık bir bohça setindeki bohçayı daha sonra evin herhangi bir yerinde aksesuar olarak kullanılması mümkündür.

www.canimanne.com sitesindeki her kategori gibi kendin yap kategorimiz de sizler için hazırlandı. Pek çok fikir içeren bu bölümümüzü de ziyaret ederek beğendiğiniz sayfaları sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak pek çok kişinin fikir edinmesini sağlayabilirsiniz.

blank
blank
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ