Boncuktan Çiçek Yapımı

Boncuktan çiçek yapımı dekoratif el sanatları içerisinde yer alan bir hobidir. Değişik boylarda ve renklerde olan boncuklar farklı kalınlıklardaki çiçek tellerini keserek oluşturma, can verme, şekillendirme işlemidir. Bu faaliyetle birlikte birey kendi el becerisini ölçme artısını kazanır. Boncuklardan çiçek yapmak tekniğinin çok eski bir sanat dolu olduğu bilinmektedir. Her geçen nesilde buna yenilikler eklenerek bir öncekinden çok daha gelişmiş haliyle modeller çıkmıştır. Boncuk çiçeklerde aynı zamanda yöreselliğe bağlı olarak ta çalışmalar yapılabilir. Böylelikle yaşanılan bölgeye istinaden boncuk çiçek yapımı oturmuş bir sanat dalı haline gelir. Boncuk Türkler açısından her zaman kullanımı ve değeri üst seviyelerde olan bir materyaldir. Özellikle nazara karşı takı yapımlarında sık kullanımı görülür. Örneğin tığla yapılan boncuk çiçek oyaları Türk el sanatları içerisinde yerini almıştır.

blank

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Boncuktan çiçek yapımı teknikleri içerisinde en çok tercih edilen tığ işi olan yapımlardır. Bunda boncuk, iğne iplik, misina gibi malzemelere ihtiyaç vardır. Bir başka teknik ise ince tele geçirilen boncuklardır. Bu tekniğin başlangıcının Fransa ve İtalya’ya dayandığı bilinmektedir. Bu tür çalışmalar genelde ev dekorasyonunda, düğün çiçeklerinde, saç aksesurlarında, takılarda, çantalarda ve hediyelik eşyalarda çok fazla kullanılır.

Boncuktan çiçek yapımında seçilen çiçeğin özelliklerine uygun renklerde boncuk seçimi yapılır. Uygun renkler ve kalınlıktaki boncuklarla yapılmalıdır aksi takdirde oluşan görüntüden memnun kalınmaz. Piyasada rahatlıkla bulunabilecek boncukların rahatlıkla geçebileceği ebatlardaki boncuk iğneleri bir numaralı malzemedir. Yapılacak bu çiçeğe dal ve yaprak ta ekleme yapılarak gerçek bir görüntü sağlanabilir. Hatta bir demet çalışılarak bir vazoda harika bir görüntü yakalanabilir. Boncuktan çiçek yapımında günümüzde en çok tercih edilen kum boncuklardır. Kum boncuklar tuhafiyelerde rahatlıkla temin edilebilir. Zor olduğu kadar sonrasında yaratılan el emeği göz nuru herşeye değer olacaktır.

blank

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Boncuk Çiçek Yapma Teknikleri

Naylon iplik, misina gibi iplikler kullanılarak oluşturulan bir tekniktir. Bu teknikte boncukların pürüzsüz olması önem taşır. Bir başka teknik olan tel kullanma ise, telin bükülmesi yada sarılması şeklinde oluşturulmasıdır. Bir diğer teknik ise tığ işi örme şeklindedir. Boncuklar ipliğe dizilip uygun şekilde tekniğe uygun örülür. Bu teknikler doğrultusunda karar verilir ve çiçek yapımına başlanılır.

blank

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sare dedi ki:

    teli nerden ve kaç mmlik tel alacağımız bilgisi verilmemiş

BİR YORUM YAZ