Buzdolabı Temizliği

Buzdolabı Temizliği

  Mutfak temizliğinde en uğraştırıcı olanlardan biri de hiç şüphesiz ki buzdolabı temizliğidir. Hem oldukça uğraştırıcı hem de eğer doğru buzdolabı temizleme yöntemlerini kullanmazsanız vakit alıcı bir işlemdir. Buzdolabı gıdalarımızı depoladığımız bir alan olduğu için temizliğinde kimyasal içeren temizlik malzemelerini kullanmak aslında çok da doğru bir hareket değildir. Bunun için sirke ve karbonatın gücünden faydalanabilir hem doğal hem de etkili bir temizliğe imza atabilirsiniz.

buzdolabi-temizligi

Buzdolabı Temizliği

Düzenli temizlenen buzdolaplarının temiz tutulmasına ekstra özen göstermek gereklidir. Çok fazla bekleyen yemekler, çürüyen sebze ve meyveler konusunda dikkatli olmalısınız.

Öncelikle buzdolabı temizliğine başlamadan önce tüm buzdolabını boşaltınız. Boşalttıktan sonra buzdolabını hafif öne doğru çekerek arkasını ve altını da güzelce temizleyiniz.

Buzdolabı temizliğinde sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler:

buzdolabi-temizligi

Buzdolabı Temizliği

  1. Buzdolabı temizliğinde doğal ürünleri kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Boşalttığınız buzdolabının bölme ve raflarını sirkeli su ile silebilirsiniz. Hem parlamasını, hem de yemek kokularının yok olmasını sağlayacaktır. Kapı kolu ve çevresini de yine sirkeli su ile silebilirsiniz. Sirkeli su ile silinen buzdolaplarında bakteri üremez, mikrop barınmaz. Aynı zamanda kimyasal kullanmadığınız için kokusu yemeklerinize bulaşmayacaktır.
  2. Buzdolabını temiz tutmak için mutlaka artan yemekleri saklama kaplarında saklamalı, ayrıca diğer gıdaların da buzdolabı poşetine koyarak muhafaza etmelisiniz. Bu sayede buzdolabının içinde oluşacak yemek kokularını engellemiş olursunuz.
  3. Yağlı şişeler, soslar, reçeller buzdolabına yerleştirirken en çok bulaşan, akan gıdalardır. Aktığında kurumasını beklemeden hemen nemli bir bez ile silebilirsiniz.
  4. Buzdolabının içindeki kötü kokuları engellemek için yarım limon koyabilirsiniz.

    buzdolabi-temizligi

    Buzdolabı Temizliği

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ