Buzdolabında Kemik Suyu Saklama Nasıl Olur?

Buzdolabında Kemik Suyu Saklama Nasıl Olur?

Sağlık açısından pek çok faydası bulunan kemik suyu özellikle çocuklar ve yaşlılar için çok faydalıdır. Ülkemize olduğu gibi diğer ülkelerde de kemik suyunun tüketilmesi konusuna önem verilir. Günümüzde marketlerde hazır olarak kemik suyu tabletleri ya da dondurulmuş olanları satılmaktadır. Ancak elbette ki en sağlıklı olanı evde kendi yaptığımızdır. Bu durumda evde kemik suyunun nasıl saklandığı da merak edilir. Buzdolabında kemik suyu saklama püf noktaları yazımızın devamındadır.

Canimanne.com bir diğer sayfası olan Tonsillit Ne Demek? Tonsillit Belirtileri yazımızı da inceleyerek bilgi edinebilirsiniz.

Buzdolabında Kemik Suyu Saklama

Kemik Suyu Nasıl Saklanır?

Kemik suyunun gerektiği gibi korunmaması halinde çabuk bozulan gıdalar arasında olduğunu belirtelim. Bunun sebebi içeriğinde bol miktarda aminoasit barındırmasıdır. Protein açısından çok zengin olan kemik suyu mutlaka buzdolabında saklanmalıdır. Peki buzdolabında kemik suyu saklama konusunda nelere dikkat etmek gerekir? Kurban Bayramı’nı geride bıraktığımız bugünlerde evlerde sıkça yapılan kemik suyu faydaları ile de dikkat çeker. Kemik ve kas sağlığı açısından tüketilmesi önemlidir. Vücudumuzun protein ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılar. Buzdolabında sakladığımız kemik suyunu çorbalara ve yemeklere ilave edersek hem lezzet açısından, hem de sağlık açısından üst düzeyde verim elde ederiz.

Evde Kemik Suyu Hazırlama

Buzdolabında Kemik Suyu Saklama Nasıl Olur?

Buzdolabında kemik suyu saklama nasıl olur denince öncelikle kemiklerimizi evde kaynatmamamız gerektiğini belirtelim. Kaynamış kemiklerimizin suyunu süzdükten sonra birer seferlik kullanımlar için kemik suyu tabletleri hazırlayarak dondurabiliriz. İşte kemik suyu nasıl hazırlanır? Sorusunun cevabı…

  • Öncelikle kemiklerimizi kaynatıyoruz ve bir tel süzgeçten geçiriyoruz.
  • Kemik suyunun içindeki proteinlerin yapısının bozulmaması için blender ile işlem yapmıyoruz.
  • Kaynamış kemik suyunun soğuduktan sonra dışarıda çok bekletilmemesi gerektiğini unutmuyoruz.
  • Soğuyan kemik suyumuzu marketlerden temin edebileceğimiz buz poşetlerine ya da karton bardaklara bölüştürüyoruz.
  • Buzdolabında kemik suyu saklama bir diğer püf noktası da hazırladığımız kemik sularının üzerlerini mutlaka kapatmamızdır.
  • Eksi 18 ile 21 derece arasında dondurduğumuz kemik suyunu 3 – 4 ay buzlukta muhafaza edebilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ