Buzdolabınızı Yerleştirirken Bilmeniz Gereken 5 Püf Noktası

Buzdolabınızı Yerleştirirken Bilmeniz Gereken 5 Püf Noktası

Çoğu ev hanımı meyve, sebze, yiyecek ve içecekleri buzdolabına yerleştirirken gelişi güzel yerleştirmektedir. Aslında bu oldukça yanlıştır. Yiyecek ve içecekleri doğru şekilde yerleştirirseniz eğer daha uzun süre taze kalır ve raf ömrü uzar. Bunun için yerleşme düzenine özen göstermelisiniz.

  • Çabuk bozulan yiyecekleri buzdolabının en soğuk bölmesi olan buzluğun hemen altındaki ilk bölüme koyabilirsiniz. Yumurta, süt, peynir, et ürünlerini üst bölüme koymalısınız.
  • Yumurtaları buzdolabına yerleştirirken açık halde bırakırsanız bakteri üretecek ve diğer besinlere geçecektir. Bu yüzden yumurta gözüne dahi koysanız mutlaka üstünü örtmelisiniz.Böylece bakteri üremesi gecikir, ürese bile diğer yiyeceklere geçme olasılığı düşer.                                                        
  • Buzdolabının orta kısmına ise eğer ekmeklerinizi buzdolabına koyuyorsanız bu bölüme koyabilirsiniz. Ancak streç ile kapatmayı unutmayınız. Streçlemediğiniz ekmekler nemlenecek ve bu sayede bir süre sonra küflenecektir.
  • Buzdolabının en sıcak bölümü olan alt bölüme ise meyve ve sebzeleri koyabilirsiniz. Meyve ve sebzeleri koyarken eğer kese kağıdına sararsanız daha uzun süre taze olarak saklayabilirsiniz. Poşetlerle kalırsa bozulma ve çürüme hızını arttıracaksınız. Poşet sıcak olan meyveyi daha sıcak tutacak ve bakteri üremesine sebep olacaktır.Bakteriler de direk çürümeye sebep olur.                  
  • Aynı zamanda yerleştirirken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise ağırlıklarına dikkat etmek olacaktır. Mesela çileğin üzerine domates koyarsanız ezilir ve çok daha çabuk bozulur. Bu yüzden sıralamaya dikkat ediniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ