Canım Anne

C Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

C Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

C vitamini nedir? İşte tüm detaylarıyla bu C vitamini ile ilgili merak edilenler. C vitamini “Askorbik asit” olarak da bilinmektedir. Suda erir ve birçok görevi vardır. Çoğu hayvanlar ve bitkiler kendi C vitaminlerini glikozdan üretirler. C vitamini çeşitli gıdalarda bulunur. Diyet takviyesi olarak da kullanılabilir. Bu vitamin dokuların onarılmasında ve vücut tarafından bazı maddelerin üretiminde rol oynar. Temel bir besindir. Vücuttaki bazı enzimlerin çalışması için C vitamini gerekir. C vitamini bağışıklık sistemi güçlendirme açısından çok önemlidir.

C Vitamini Nedir?

C vitamini nedir diye soranlar için belirtmek gerekirse; bu vitamin çeşidi sağlıklı bir yaşamın en önemli gerekliliklerindendir. C vitamini suda çözünme özelliğinden dolayı vücutta beklemez, vücutta depolanmaz. Vücuda fazla gelen C vitamini idrar yoluyla dışarı atılır. C vitamini sık sık tüketilmesi gerekir.

C Vitamini Neye Yarar?

C vitamini insanlar için önemli olmasının yanında hayvanlar için de önemli bir besin kaynağıdır. C vitamini insanda ve hayvanlarda cildinin normal fonksiyonları için gerekli olan kolajen oluşumuna katkısı vardır. Bu özelliğinden dolayı yaraların hızla iyileşmesini sağlar. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Kıkırdağın normal fonksiyonu için gereken kolajen oluşmasında katkısı vardır. Diş etlerinin sağlığını korur kemiklerin normal fonksiyonu için gereken kolajen oluşumuna katkısı vardır.

kuşburnunun faydaları
kuşburnunun faydaları

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C vitamini nedir diye detaylı olarak cevapladıktan sonra şimdi de hangi besinlerde bulunduğuna göz atalım. Ayrıca sitemizde bulunan diğer bir sayfa olan B Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur? Başlığındaki yazıyı da inceleyebilirsiniz.

Siyah Frenk üzümü, kivi, yeşil dolma biber, çilek, portakal, limon, mandalina, ananas, kırmızı biber, brokoli, papaya, mandalina, Brüksel lahana, karnabahar, greyfurt, bezelye, mango, domates, kavun, yaban mersini, taze yeşil biber, kırmızı lahana, kuşburnu, roka, tere, soğan, taze fasulye, üzüm gibi çeşitli meyve ve sebzelerde bulunur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ