Çamaşır Suyu Yerine Ne Kullanılabilir?

Türk kadınının ne kadar titiz ve temizlik hastası olduğu hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir. Kadınlarımızın temizlik konusunu ne kadar ciddiye aldığı dünya çapında yapılan araştırmalar da göstermektedir. Ülkemiz, çamaşır suyu tüketiminde ilk sıralarda yer almaktadır. Çamaşır suyunun içindeki sodyum hipoklorit maddesi solunum yoluyla ya da deriden sızarak vücudumuza işler. Mutfaktan banyoya, camlardan tabanlara kadar ev temizliğinde her yerde kullanılan çamaşır suyu temizlikte işe yarasa da astım, alerji ve kanser hastalığına sebep olmaktadır. Temizlikten ödün vermeyen Türk kadını tüm zararlarına rağmen çamaşır suyu kullanmaktan vazgeçememektedir.

blank

Sağlığımızı bu denli tehdit eden çamaşır suyu yerine evde doğal malzemelerle hazırlanacak temizlik malzemeleri kullanmak mümkündür. Çamaşır suyu yerine kullanılabilecek maddelerin arasında karbonat, sirke, kaya tuzu, çamaşır sodası, oksijenli su, boraks ve arap sabununu sayabiliriz. Bu doğal malzemelerle çamaşır suyunun yaptığı temizliği sağlığımızdan ödün vermeden gönül rahatlığıyla yapabiliriz. Çamaşır suyu yerine geçebilecek bazı karışımları yeri gelmişken hatırlatalım istiyoruz hanımlar.

blank

Uzun yıllardır temizlikte kullanılan arap sabunu, hazırlayacağınız çok basit bir formülle çamaşır suyunun yaptığı temizlik ve hijyeni rahatlıkla yerine getirebilecek kapasitededir. Yerleri temizlemek için kullanabileceğiniz bu karışımı hazırlamak oldukça basittir. 2 litre sıcak suyun içine 2 tatlı kaşığı arap sabunu, 2 çay bardağı karbonat, 3 tatlı kaşığı limon suyu ilave ederek iyice karıştırın. Tüm zeminlerde kullanabileceğiniz bu karışımın çamaşır suyundan daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.

blank

Elma sirkesi de çeşitli konularda faydası olduğu bilinen doğal bir üründür. 2,5 litre suyun içine ekleyeceğiniz 2 çay bardağı elma sirkesi ve 3-4 damla lavanta yağı ile tüm fayans ve camlarınızı en sağlıklı şekilde temizleyebilirsiniz. Karışımınıza eklediğiniz lavanta yağı hoş bir koku bırakmakla beraber haşerelerle de savaşması açısından oldukça hijyenik bir doğal antibakteriyaldir.

blank

Çamaşır suyu yerine geçecek bu karışımları, temizlik yapacağınız gün hazırlamanız kullanacağınız maddelerin daha etkili olmasını sağlayacaktır hatırlatalım hanımlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ