Evcil Hayvan Besleyenler için Temizlik Önerileri

Evcil Hayvan Besleyenler için Temizlik Önerileri

Evcil hayvan besleyenlerin en büyük sıkıntılarından biri de, evin her yerine dökülen tüyleridir. Özellikle evcil hayvan beslemeye yeni başlamış olanların işine yarayacak birkaç önerimiz olacak sevgili dostlar.

Evcil hayvan beslerken hijyen kurallarına mümkün olduğunca özen göstermek sizin ve evde yaşayanların sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelmektedir. Kediniz ya da köpeğiniz dışarıdan içeri girdiğinde, sokaktan almış olabileceği mikrobu ve pisliği eve taşımasını engellemek doğru olacaktır. Bunun için evcil hayvanınızı içeri alırken patilerini ıslak bir bezle iyice temizlemeniz ve tüylerini fırçalamanız yerinde bir harekettir.

Kedi ve köpekleriniz tüy dökmesi onların doğası gereği normaldir, bu konuda endişelenmenize gerek yok. Ancak evinizin her yerinde karşınıza çıkacak tüy topaklarından kurtulmak için sık sık temizlik yapmanızda fayda vardır. Özellikle çocuğu olanlar bu konuya çok daha fazla hassasiyet göstermelidir. Emiş gücü yüksek bir elektrik süpürgesi sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Kıyafetlerinize ya da eşyalarınıza yapışan tüylerden kurtulmak ise yapışkanlı rulo aparatıyla gayet kolay bir işlemdir.

Kediler ve köpekler tuvalet eğitimini kolayca öğrenebilen hayvanlardır. Arada bir yanlışlıklar hepinizin başına gelebilir. Bu gibi durumlarda pislenen yeri eldiven kullanarak hijyen bir şekilde temizlediğiniz takdirde sorun çıkmayacaktır. Kedilerin tuvalet ihtiyacını gidereceği özel kumları sık sık temizlemeyi unutmayınız. Köpekler ise tuvalet ihtiyaçları için mutlaka dışarı çıkarılmalıdır. Aksi takdirde evinizde ciddi bir koku yerleşebilir ve bundan kurtulmak o kadar kolay olmayabilir. Evcil hayvanınızdan gelen kokular devamlılık gösteriyorsa en kısa zamanda bir veterinere götürmeniz doğru olacaktır.

Evcil hayvanlar bizim en yakın dostlarımız olduğundan, onların bakımlarına ve temizliklerine en az kendimizinkine dikkat ettiğimiz kadar önem vermeliyiz. Evinizde evcil hayvan beslemeye karar vermeden önce sizin ve aile fertlerinizin alerji testi yaptırmanız iyi olabilir hanımlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ