Çamaşırlarınızı Evin İçinde Kurutmayın

Çamaşırlarınızı Evin İçinde Kurutmayın

Günümüzde, doğru bilinen yanlışlar çerçevesinde öğrendiğimiz ve bizi hayli şaşırtan bilgilerden biri kuşkusuz çamaşırları evde kurutmamamazı gerektiğidir. Uzmanların sıkça dile getirmeye başladığı bu uyarı, özellikle kış aylarında hepimizi bir hayli zorluyor.

camasirlarinizi-evin-icinde-kurutmayin-1

Araştırmalara göre, evin içinde kurutulan kıyafetler, odanın nem miktarının artmasına sebep oluyor. Çamaşırlar içerisinde 2 litre kadar su bulunduruyor, içeride kurutulan çamaşırlar odada bularlaşıyor ve bu nedenle bir makine çamaşır odadaki nemi ortalama üçte bir oranında arttırıyor.

REKLAM ALANI

camasirlarinizi-evin-icinde-kurutmayin-2

Bu da bazı hastalıklara davetiye çıkarıyor. Çünkü üreyen bazı bakteriler ve mikroorganizmalar vardır ve bunlar astım, öksürük, nefes darlığı gibi hastalıklara sebep oluyor ve bunlar ilerleyerek ölümcül hastalıklara dönüşebiliyor. Ayrıca deterjan, yumuşatıcı gibi kimyasallar, çamaşırlardaki durulama işlemine rağmen çamaşırlarda da bir miktar kalırlar. Kuruturken bu kimyasallar buharlaşarak solduğumuz havaya karışıyor. Bu da kirliliğe ve kansere kadar varan rahatsızlıklara neden oluyor, küf mantarı üremesi için ideal şartları sağlıyor. Bu yüzden zorunda kalıp bir şekilde çamaşırlarınızı içerde kurutmak zorunda kalsanız bile, özellikle bebekleri ve yaşlıları bu odadan uzak tutup, içeriyi ciddi şekilde havalandırmanız gerekiyor.

camasirlarinizi-evin-icinde-kurutmayin-5

Çamaşır kurutma işlemlerinizi balkon, teras gibi evinizin uygun olduğu ortamlarda yapın. Ancak bu şansınız yoksa en kötü ihtimal çamaşırları pencereye yakın bir yere asın. Ayrıca çamaşır kurutma makineleri ya da çamaşır kurutma odaları da iyi bir alternatiftir. Ama çamaşır kurutma makineleri artan elektrik faturaları yüzünden tercih edilmiyor. Ancak, bu bir tasarruf sağlamıyor; çünkü çamaşır kuruturken buharlaşan 2 litre suyun bir kısmı nemin artmasına neden olduğu için odanın  ısısının düşmesine sebep oluyor. Bu da ısınmak için harcanan yakıtın artmasına neden olduğu için kesemize bir katkı sağlamıyor. Aksine sağlığımızı tehlikeye sokarak daha maliyetli hale getiriyor.

camasirlarinizi-evin-icinde-kurutmayin-4

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ