Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Çay lekesinin oluştuğu kadar hızlı çıkarılması gereklidir. Çay döküldükten hemen sonra işleme başlayın. Daima beyaz kağıt havlu veya bez tercih edin. Aksi halde bezin üzerindeki renkler ve desenler kumaşın üzerine akarak durumu iyice kötüleştirir. Çay lekesini temizlediğinizde, lekenin daha az olduğu kenarlardan başlayıp, fazla bulunduğu yere doğru temizlemek gerekir. Yoksa çok lekeli yerden az lekeli bölgelere doğru leke kayması olacaktır. Doğal elyaflı, yün, ipek, keten, süet, astarlı giysiler söz konusuysa, uygulamalar kumaşa zarar verebileceği gibi rengini de açabilir.

cay-lekesi-nasil-cikar-5

Eğer sabun kullanacaksanız, müdahale sadece beyaz sabun ile yapılır. Beyaz sabun ile ıslaklığını aldığınız lekeye müdahale edebilirsiniz. Çünkü, bezdeki gibi düşünürsek, açık renk bir bölgenin üzerinde renkli sabunlar veya bulaşık deterjanları kendi rengini bırakarak, lekenin daha kalıcı ve zor çıkarılır hale gelmesine sebep olur.

cay-lekesi-nasil-cikar-4

Unutmayınız ki; çay lekesi olan yer çitilenmez. Bu şekilde leke daha büyük yerlere yayılacatır. Çay lekesini daha zor görünüyorsa; çıkarmak için sirke kullanmayı deneyin. Sirke, lekenin hem daha çabuk çıkmasını sağlar, hem de lekeden eser bırakmaz.

cay-lekesi-nasil-cikar-3

Çay lekelerini pamuk ve limon kolonyası ile çıkarabilirsiniz. Kumaşların ve halının üzerindeki çay lekesi olan bölgenin altına bir parça pamuk koyup, üstüne limon kolonyası dökün ve ardandan ılık su ile durulayın. Hızlı ve kesin bir çözüm.

cay-lekesi-nasil-cikar-2

Eğer leke her şeye rağmen çıkmadıysa, 1 su bardağına 2/5 oranında sirke koyun ve bardaktaki boş kısmı suyla doldurun. Sıvıyı emdirmiş olduğunuz temiz ve beyaz bir kağıt havlu veya bez parçasıyla tamponlayarak çay lekesine sürün. Sonra mümkün olan en temiz ve ılık su ile halıyı durulayın, kalan nemi kuru ve temiz bir beyaz bezle tamponlayarak alın.

cay-lekesi-nasil-cikar-1

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ