Çaydanlıktaki Kireç Nasıl Temizlenir?

Çaydanlıklar ve su ısıtıcılarında en çok rastlanan sorun, her ikisinin de belli bir süre sonra kireçlenmeleridir. Marketlerin deterjan reyonlarında kireç çözücü birçok kimyasal madde içeren ürüne rastlamak mümkün oluyor. Ancak bu ürünlerin içeriğinde kullanılan kimyasallar sağlığımız için oldukça büyük bir tehdit oluşturuyor aynı zamanda. Çaydanlık gibi her gün hatta günde birkaç kez kullanılan mutfak eşyalarını kimyasallardan ne kadar uzak tutarsak o kadar sağlıklı bir iş yapmış oluruz hanımlar.

caydanliktaki-kirec-nasil-temizlenir-5

Çaydanlıklarınızdaki kireçten kurtulmanın en emin yolu doğal ürünler kullanmaktan geçtiğini kesinlikle aklımızda tutmaya özen göstermeliyiz. Çaydanlığınız kireçlendiyse akşamdan içine sirke koyup bekletin, sabah kalktığınızda su ilave edip kaynatın ve arkasından durulayın. Dilerseniz sirkeli suya karbonat da ilave edebilir kirecin daha hızlı bir şekilde çözünmesini sağlayabilirsiniz. Sirkeli suyu ziyan etmeyip su ısıtıcınızı da bir kez bu suyla çalıştırabilirsiniz. Göreceksiniz çaydanlığınızda kireçten eser kalmayacak.

caydanliktaki-kirec-nasil-temizlenir-4

Çaydanlıklarınızda oluşan kireçten kurtulmanın bir formülü daha var hanımlar. Limon tuzu da en az sirke kadar bu işin ustası diyebiliriz. Çaydanlığınızı 2 kaşık limon tuzu ve suyla kaynatıp sonucu gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız. Limon tuzu hem kireci çözecek hem de çaydanlığınızdaki kararmayı temizleyecektir. Sirkeli suda olduğu gibi limon tuzu eklediğiniz suya da karbonat ilave edebilir daha hızlı bir şekilde sonuca ulaşabilirsiniz.

caydanliktaki-kirec-nasil-temizlenir-3

Elinizin altında karbonat olmadığı durumlarda tuzun da aynı işi göreceğini hatırlatmak istiyoruz sevgili hanımlar. Sizin de gördüğünüz gibi büyük bir dert gibi görünen kireçten kurtulmak ne kadar kolay. Çaydanlıklarınızı kimyasal ürünler yerine doğal malzemelerle temizlemeniz sizin ve ailenizin sağlığı açısından çok önemlidir, bunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın.

caydanliktaki-kirec-nasil-temizlenir-2

Değişik yörelerin, ülkelerin pilav ve makarna tarifleri bir tık uzağınızda. Sitemizin linkini paylaşarak sevdiklerinizin de bu tariflere kolayca ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

caydanliktaki-kirec-nasil-temizlenir-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ