Çelik Tencereleri Parlatma Yöntemleri

Mutfakta yemek pişirirken sıkça kullandığımız çelik tencereler bir süre sonra eski parlaklığını kaybeder. Bunun sebebi sürekli ısıya maruz kalmasıdır. Pratik yöntemler ile çelik tencerelerinizi ilk günkü gibi yapabilirsiniz.

Çelik tencereler sürekli içerisinde yemek piştiği için ateş ile temas halindedir. Bir süre sonra çelik tencerelerin dış yüzeyinde kararma parlaklığın gitmesi gibi durumlar meydana gelir. Atıp yenisini almak yerine daha ekonomik bir yol olan parlatma yöntemlerini deneyebilirsiniz. Etkili ve kolay çelik tencere parlatma yöntemleri ile tencerelerinizi ilk günkü yeniliğine kavuşturabilirsiniz.

Çelik Tencereleri Parlatma Yöntemleri

  • Çelik tencerenizin içerisine sirke koyup kaynamaya bırakın. Daha sonra temiz bir süngeri kaynayan sirkeye batırıp tencereyi temizlemeye başlayın. Hem iş kısmını hem de dış kısmını kaynayan sirke ile güzelce ovun. Duruladığınızda tencerenizin eskisi gibi parladığını göreceksiniz.
  • Poşet üzerine bir miktar krem temizleyici koyun. Daha sonra poşet yardımı ile ovalayın. Özellikle çelik tencerelerin dış kısmında bu yöntem oldukça işe yaramaktadır. Poşetler sayesinde çelik tencereleriniz yeni gibi parlayacaktır.
  • Tencerenin iç kısmını parlatmak için ise elma kabuklarını kullanabilirsiniz. Elma kabuklarını tencere içerisine atıp üzerine su ekleyip kaynamaya bırakın. Daha sonra kaynayan elmalı su ile sünger yardımıyla tencerenizi ovun. Ovduktan sonra durulayın ve tencereniz tertemiz olacaktır.
  • Aynı şekilde limon kabuklarını da tencereye atıp su ile kaynatın. Daha sonra kaynayan su ile tencerenizin hem içini hem de dışını sünger yardımıyla ovun. Bu yöntemde oldukça işe yaracaktır.

Çelik Tencereleri Parlatma Yöntemleri Videolu Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ