Ceviz Ağacı Altında Oturmak Zararlı mıdır?

Ceviz Ağacı Altında Oturmak Zararlı mıdır?

Anadolu topraklarında insanlar bilgileri araştırmak yerine çoğunlukla duyduklarına inanıp, yaymayı tercih ediyor. “Ceviz ağacı dibinde ve gölgesinde oturulmaz, adamı erken öldürür” sözü de buna bir örnektir. Toroslarda ortaya çıkan bu söz ülkemizin neredeyse her yerine yayılmıştır. Toroslardaki ceviz ağacı yoğunluğu bu sözün ordan ortaya çıkmasına biraz anlam kazandırıyor. Peki, ‘ceviz ağacı dibinde oturulmaz, adamı erken öldürür’ sözünün doğruluk payı ne?

Ceviz ağacının altında oturmanın zararlı olduğunu ve bunu onaylayan birçok şey duymuşsunuzdur. Bununla ilgili yapılan araştırmalar bu önermeyi kısmen doğrulasa da tamamen doğruluğunu kanıtlayan bir çalışma yok. Detayları gelin beraber inceleyelim.

Ceviz ağacı, sülfür gazı salgılar. Havadaki diğer gazlardan daha ağır olan sülfür gazı, uzun süre maruz kalınması sonucunda kişiyi sersemletir. Ancak bunun için kişinin çok uzun süre ceviz ağacı altında kalması gerekir. Yani 3-4 saat ceviz ağacı altında oturan bir kişiye bu gazın hiçbir zararı olmaz. Söylentiler gibi öldürmez de.

Ceviz ağacının yaydığı bu sülfür gazından dolayı çevresinde hiçbir bitki yetişmediği söylentileri de duyuyoruz. Yapılan araştırmalar bunun da bir doğruluk payı olmadığını kanıtladı. Ceviz ağacının altında başka bitkiler yetişip büyür. Elbette, tüm ağaçlar gibi ceviz ağacı da bulunduğu topraktan mineral ve suyun büyük bölümünü kendine alır. Bu yüzden bu bitkilerden yüksek verim bekleyemeyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ