Çiçek Nasıl Kurutulur? Çiçek Kurutma Yöntemleri!

Çiçek kurutma işi son zamanlarda hanımlar tarafından ilgiyle takip ediliyor. Bitkiler ve çiçekler kurutulduğunda dekorasyonun şık birer parçası haline gelebiliyor. Kuru çiçekler ayrıca günümüzde hediye olarak da tercih ediliyor. Evde çiçek kurutmanın yöntemlerini bilen kişiler emek ve zaman harcayarak sevdiklerine kuruttukları çiçekleri hediye ediyorlar. Hobi olarak da yapılan bu işlem için çiçek kurutma püf noktaları bilinmesi gerekiyor. Hangi çiçekler daha iyi kurur? Çiçek kurutmada hangi çiçekler tercih edilir? İşte konuya dair tüm soruların cevapları…

Hamarat hanımların hayata şıklık katacak keşifleri bitmiyor. Bunlardan biri olan Süslü Tığ Nasıl Yapılır? Çiçekli Tığ Yapımı yazımızı da inceleyebilirsiniz. Yazıda videolu anlatım da bulunmaktadır.

cicek-kurutma
Çiçek Nasıl Kurutulur?

Çiçek Kurutma Neye Yarar?

Evinizde çiçekleri kurutma işine meraklıysanız kuruttuğunuz çiçekleri şık bir kasede salonunuzda tutabilir, dekorasyonunuza katkı sağlayabilirsiniz. Kurutulmuş çiçekler evin her köşesinde kullanılıyor. Kış bahçelerinin vazgeçilmez dekorlarından olan kurutulmuş çiçekler banyolarda da tercih ediliyor.

Kurutarak elde ettiğiniz çiçekleri sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Kuruyup giden taze çiçeklerin yerine kalıcı bir anı olacaktır.

Çiçek kurutma ayrıca küçük hediyelikler olarak da kullanılıyor. Nişan, kına ve düğünlerde minik tülden keselere koyularak dağıtılan kurutulmuş çiçekler farklı bir tarz olarak göze çarpıyor. Böylece bu işi yapan hanımlar için de yeni bir kazanç kapısı açılmış oluyor.

cicek-kurutma
Evde Çiçek Kurutma

Çiçek Kurutma Püf Noktaları!

Eğer evinizde çiçek kurutmak istiyorsanız her bitki ve çiçek için dikkat etmeniz gerekenler vardır. İşte çiçek kurutma püf noktaları…

  • Gül ve lale gibi çiçekleri kurutacaksanız bunların henüz açmadan toplanması gerektiğini bilmelisiniz. Topladığınız çiçekleri ters bir şekilde sıcak bir köşeye koyarak kurutun.
  • Ortancayı kurutmak istiyorsanız tam orta kısmı bir miktar solmaya başladığında kopartın ve bir vazoda 1 -2 hafta suda beklettikten sonra kurutun.
  • Çiçek kurutma için tercih edilenlerden biri de görünümünden dolayı enginardır. Enginar kurutulurken sapı kopartılmamalıdır. Sapıyla birlikte kurutulur. Çünkü sapı üzerindeyken çiçeklenir. Çiçekleriyle birlikte kurutulan enginar çok daha şık durur.
  • Ihlamur kurutmak istiyorsanız haziran ayında toplamanız gerekir. Yapraklarından ayrılan ıhlamur çiçekleri demet haline getirilerek kurutulur.
cicek-kurutma
Çiçek Kurutmanın Püf Noktaları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ