Çiçeklerin Toprakları ve Saksıları Ne Zaman Değiştirilmeli?

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte çiçeklerde tekrar canlandı. Çiçeklerin bahar aylarında daha sağlıklı ve iyi büyümesi için toprak ve saksılarının belirli zamanlarda değiştirilmesi gerekir.

Yetiştirdiğimiz çiçeklerin saksıları ve toprakları belli aralıklarla değiştirilmelidir. Sürekli büyüyen çiçeğin içerisinde bulunduğu saksının küçük olması onun büyümesini engelleyecektir. Çiçeklerin saksı ve toprağını düzenli aralıklar ile değiştirmek onların ömrünü uzatacağı gibi daha sağlıklı büyümesine de olanak sağlayacaktır. Çiçeklerinizin toprak ve saksı değişimlerini yaparken dikkatli olmanız gerekir. İlk olarak çiçeğinize uygun bir toprak kullanmalısınız. Ayrıca yeni saksınızın büyüklüğünü çiçeğinizin boyutuna göre ayarlamalısınız. Çiçekler çok küçük dar saksılarda köklerini rahatça salamaz ve büyümelerine engel olur. Çiçeklerin toprakları ve saksıları ne zaman değiştirilmeli;

Aktifleşme Döneminde

Çiçeklerin toprak ve saksılarını değişmek için mutlaka aktifleşme dönemlerini beklemeniz gerekir. Çiçekler kış ayları gibi zamanlarda genellikle pasif bir halde olurlar. Onlar için dinlenme zamanı olan bu aylarda topraklarını ve saksılarını değiştirmek onlar için kötü sonuçlanabilir. Genellikle ilkbahar aylarında çiçeklerin toprak ve saksılarını değiştirmeniz önerilir.

blank

Çiçeklerin Toprakları ve Saksıları Ne Zaman Değiştirilmeli-1

Çiçek Açmadan Hemen Önce

Çiçeklerinizin toprak ve saksılarını çiçeklerini yeni açmış haldeyken değiştirirseniz bitkiniz küsüp kötüleşebilir. Bu yüzden ilkbahar aylarının başlangıcında çiçeğiniz daha açmadan hemen önce toprak ve saksı değişimini yapmalısınız.

Çiçeklerin Toprakları ve Saksıları Ne Zaman Değiştirilmeli-2

Büyüme Döneminde

İlk küçük olarak alıp saksıya ektiğiniz çiçeğiniz zamanla büyür ve içerisinde bulunduğu saksıya sığamaz hale gelebilir. Bu yüzden çiçeğiniz büyüdükçe belirli periyotlar ile saksı ve toprağını da değiştirmelisiniz. Çiçeğin büyümesi için gereken minerallerin bazıları topraktan gelir. Sürekli aynı toprakta olması ona fayda sağlamaz. Bu yüzden toprağının da saksı ile birlikte değiştirilmesi gerekmektedir.

blank

Çiçeklerin Toprakları ve Saksıları Ne Zaman Değiştirilmeli-3

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ