Çift Rahim Nedir? Çift Rahimin Zararları

Kadınlarda rahim oluşumu henüz anne karnındayken başlar. Rahimin gelişiminde ilk aşama yumurtalıkların tüplerinin oluşmasıdır. Daha sonra bu tüplerin birleşme aşaması gelir. Bu aşamadan sonra rahim son halini almış olur. Ancak anne karnındaki bazı bebeklerde yumurtalık tüpleri normal bir şekilde birleşme gerçekleştiremezler. Bu birleşememe sonucunda bebeklerde anne karnında tek rahim yerine çift rahim oluşur. Çift rahim ne demek sorusu bu şekilde cevaplanır. Yazının devamında çift rahim nedir konusunda daha detaylı bilgi verilmiştir.

cift-rahim-nedir
Çift RAhim Ne Demek

Çift Rahim Nasıl Oluşur?

Canimanne.com sitemizde kadın sağlığı ile ilgili pek çok içerik yer alır. Adet Görememe Nedir? Amenore Ne Demek? Konulu yazımız da bunlardan biridir. Çift rahim nedir konusuna geri dönecek olursak; kız bebek annenin rahmine düştüğü andan itibaren başlayan rahim gelişiminde yumurtalık tüplerinin birleşmesinde oluşan sorun olarak tanımlanabilir. Sağlıklı bir rahim bebeklerde tüplerin gelişimi ve birleşimi anne karnında tamamlanır. Tüplerin düzgün bir şekilde birleşememesi halinde sorun ortaya çıkar ve çift rahim oluşumu gerçekleşir. Çift rahim nedir sorusu ayrıca “dubleks rahim” olarak da tabir edilir. Çift rahimin oluşma oranı normal hamileliklerde yüzde 2 ile yüzde 4 arasında değişmektedir.

cift-rahim-nedir
Çift Rahim Nedir

Çift Rahim Kısırlık Yapar mı?

Çift rahim nedir konusuna açıklık getirdikten sonra şimdi de çift rahimin zararları var mı konusuna göz atalım. Çift rahim genel olarak hamilelikte, doğum sırasında ve cinsel konuda bir sorun teşkil etmez. Fakat düşük ihtimalle de olsa düşük ve kısırlık yapma olasılığı vardır. Ancak bazen anne karnındaki bebeğin pozisyonunun beklendiği gibi olmaması ve erken doğum gibi sorunlara yol açar. Çift rahim gerekli görülmesi halinde birleştirilir. Fakat bu nadir uygulanan bir işlemdir. Bunun kararını doktorlar durum değerlendirmesi yaparak verir. Uzmanlar tarafından belirtilen çift rahimin zararları da aşağıdadır.

  • Adet dönemlerinde düzensizlikler
  • Karın bölgesinde dolgunluk hissi ve ödem oluşumu
  • Adet döneminde şiddetli ağrı
  • Adet kanamalarında artış
  • Karın bölgesinde bir kitle olduğu hissi
cift-rahim-nedir
Çift Rahimin Zararları
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ