Cildin Makyaja Hazırlanması

Cildin Makyaja Hazırlanması

Makyaj biz kadınlar bazen de farklı cilt problemleri nedeniyle erkeklerin vazgeçilmezidir. Kozmetik sektörünün sürekli gelişmesi, neredeyse her probleme cevap veren bir kozmetik ürünün bulunması, göz alıcı renkler bizi makyaja günden güne daha da bağlıyor. Çoğu kadın makyajsız olarak sokağa çıkmaktan rahatsızlık duyar, farklı cilt problemlerine sahiptir bu anlamda makyaj bizlerin sosyal hayatta daha mutlu ve rahat şekilde hareket etmesine olanak sağlar. Kim ne derse desin makyaj eğlencelidir. Binlerce renk, desen, farklı malzemelerle oynamak biz kadınları oldukça mutlu eder. Ancak bu eğlenceli şeyin sonucunun da mükemmel olmasını sağlamak yine bizim elimizdedir. Bu anlamda iyi bir makyaj yüzün makyaj için hazırlanmasından geçmektedir.

Yüzün makyaj için hazırlanması birçok açıdan önemlidir. Cildin dinlenmiş olması makyajın daha canlı, daha güzel durmasına neden olduğu gibi makyaja hazırlık aşamasında çoğu cilt sorunu da ortadan kalkacağından veya görünümü hafifleyeceğinden daha hafif bir makyaj ve daha az malzeme kullanımıyla makyajımızı bitirebilmemiz olanaklı hale gelir. Aynı zamanda cildi makyaja hazırlamak cilt sağlığımız için de oldukça önemlidir. Makyaja hazır olmayan bir cilde direk fondöten veya pudra uygulanması cildin direk olarak bu kimyasal malzemeleri emmesine dolayısıyla da sivilcelenmeye, yağlanmaya, kırışıklıklara neden olabilir. Diğer yandan makyaja hazırlanmamış bir cilde uygulanan makyaj, katman katman, ve eşit şekilde dağılmamış bir sonuç verir. Makyaj kısa sürede akar, veya cilt makyajı kusar.

Yüzün makyaj için hazırlanması cilt tipine, içinde bulunduğumuz mevsime göre değişmektedir. Öncelikle yapmamız gereken şey temizliktir. Eğer cildimiz kabuk kabuk oluyorsa veya cildimiz makyajı kusuyorsa öncelikle iyi bir peeling yapmalı daha sonrasında ise cildinizi bir yüz temizleme jeliyle yıkamalı, bir tonik da yardımıyla açılan gözenekleri kapatmalıyız. Ardından cildimizi cilt tipine uygun bir nemlendiriciyle nemlendirmeliyiz. Yine dudaklar, göz çevresi de makyajdan önce nemlendirilmelidir. Bu aşamalar ard arda değil aralarına birkaç dakika zaman dilimleri koyarak yapılmalıdır. Yaz aylarında nemlendirici yerine güneş kremi kullanılabilir. Son olarak da isteğe bağlı olarak makyajın kalıcılığını artırması ve gözeneklerin dolmasına yardımcı olan makyaj bazları kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ