Çileğin Faydaları

Çileğin Faydaları

Severek yenilen yaz meyvelerinden olan çileğin faydaları tahmin ettiğimizden de fazla aslında… Şifalı bitkiler denildiğinde genellikle aklımıza çeşitli otlar ya da baharatlar gelir. Sebze ve meyvelerin faydaları olduğunu pek de aklımıza getirmeyiz. Mesela günde 8 adet çilek tüketerek günlük C vitamini ihtiyacımızın neredeyse 1.5 katını karşıladığımızdan çok az kişinin haberi vardır. Çileğin faydaları arasında çoğumuzun aklına gelmeyecek bilgiler olduğuna eminiz. Bu yüzden bilenler için tazeleme, bilmeyenler için bilgilendirme amaçlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda çok şaşıracaksınız.

cilegin-faydalari

  • İspanya’da bir üniversite tarafından yapılan araştırma kapsamında 23 kişilik kolesterol hastalarından oluşan bir ekibe 1 ay boyunca her gün yarım kilo çilek yemeleri söylenmiş. 1 ayın sonunda yapılan testlerde bu kişilerin kötü kolesterol seviyelerde ölçülmüş ve yüzde 9 oranında bir azalma görülmüş.

cilegin-faydalari

  • Çilekte bol miktarda bulunan antioksidanlar kanserle mücadele eder, hastalıklara karşı metabolizmayı korur, Alzheimer riskini azaltır, kalp ve damar sağlığına koruma sağlar. Yapılan bilimsel araştırmalarda antioksidan deposu 50 besin arasında çilek de var.

cilegin-faydalari

  • Bilinenin aksine şeker hastalarının çilek yemesi aşırıya kaçmamak şartıyla zararlı değildir. Günde 5 – 10 adet çilek kan şekerini korkulduğu kadar yükseltmez. Çileğin faydaları şeker hastaları için de geçerlidir.Lifli yapısı sayesinde tokluk hissi verme özelliğine sahip olan çilek, daha az karbonhidrat tüketilmesini sağlar.

cilegin-faydalari

  • Yine lifli yapısı ile kabızlığa da iyi gelir. Düzenli olarak çilek yiyen kişilerde kabızlık kolay kolay görülmez.
  • İşte şaşırtıcı bir bilgi… Çilek, portakal ve greyfurttan daha çok C vitamini barındırır. Bu yüzden cilde iyi gelir, cilt kuruluğu problemi olanlar düzenli olarak çilek yemelidir.
  • Hiç aklımıza gelir miydi çileğin kemik sağlığını da koruduğu? Çilekte bulunan manganez minerali kemik sağlığının korunmasında önemli rol oynar

cilegin-faydalari

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ