Orkide Bakımı Nasıl Yapılır? Hiç bir yerde bulamayacağınız! Püf Noktaları

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır? Hiç bir yerde bulamayacağınız! Püf Noktaları

Son yıllarda hayatımızı orkide  bir giriş yaptı ki ne giriş evdeki baş çiçek orkide oldu,  aslında bunu da hak ediyor çiçeklerin prensesi denir orkideye.

Orkideniz çiçek açtığınızda bizlerde mutlu oluruz, resmini çekip arkadaşlarımızla paylaşırız, ancak orkide başını bükünce bizde üzülürüz. Bu sebeple orkidelerimiz için en fayladalı olan bilgileri sizler ile paylaştık.Orkidelerimizi çiçekli alıyoruz fakat belirli bir zaman sonra artık inat ediyor çiçek vermiyor.
Normal koşullar altında senede 2 kere çiçeklenmesi lazım. Bir şu anda çiçekli dönemi erken ilkbahar dönemi. Bir de yazın sonuna doğru çiçeklenir onun arasında kalan zamanda kendini dinlenmeye alır Ama bazen de bir yıl hiç çiçek açmayan orkideler var işte o zaman da Orkide nasıl çiçek açtıracağım tüm püf noktalarını anlatacağız.

 • Orkideye koyduğunuz ya böyle aydınlık bir ortam olmalıdır.
 • Orkide direk doğrudan güneşin ışığını sevmiyor ?
 • Tül perdenin arkasından gelen ışık orkide için en ideal ışık kabul ediliyor.
 • Evinizin sıcaklık ortamı orkide içinde ideal sıcaklıktır, ortalama  20 derece gibi sıcaklık en uygun ısıdır.
 • Orkidenin saksısı şeffaf olmalıdır ve alt kısmını delikli olmalıdır. Orkidenin şeffaf saksıda olmasının sebebi hava ile teneffüs etmesinde (fotosentez) yapması içi gereklidir.
 • Orkideyi 2. bir saksıya daha iyi bir görüntü kazanması için kesinlikle koymayın. Eğer 2. bir saksıya koyarsanız orkideyi suladığınızda suyu saksının içerisinde birikecektir. Bu da köklerinin çürümesine sebep olacaktır.
 • Orkideyi nasıl sulamalıyız ? Orkidenin durumuna ve yerine göre haftada 2 defa su verilebilir. Orkideye su verdikten 10 dakika sonra ise su tabağının içindeki suyu boşaltın.
Orkide Bakımı Nasıl Yapılır, Püf Noktaları

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır, Püf Noktaları

En çok sorulan sorulardan biride “Orkide çiçekleri açtı ve döküldü, geriye dalları kaldı, ne yapacağız ?Yeniden hızlı çiçek açtırmanın püf noktaları, evde çiçekleri geçmiş sapları kalmış orkideler için en basit bir yöntem

REKLAM ALANI

Çiçeğin sapları kaldıktan sonra artık kesme zamanı gelmiş demektir. Neresinden keseceğiz ? elimize bir makas alacağız toprak hizasından sonra 3.boğumun hemen üzerinden çiçek sapını kesiyorsunuz

Orkide artık bu işlemleri yaptıktan sonra mümkün olduğu kadar açık bir camın önüne koyulan Orkide Rüzgar hissettikten sonra ondan çok daha kısa bir süre içerisinde yeni bir çiçek sapı verecek size yepyeni güzelleştirici pırıl pırıl çiçekler vermeye devam edecek.

Bunlardan bir tanesi bitkilerin bu stresini stresini kullanmak.
Orkideler çiçekli geliyor fakat Belirli bir zaman sonra artık inat ediyor çiçek vermiyor bizde orkidelerimiz nasıl çiçeklendirilir onu anlatmaya çalışacağız.
Normal koşullar altında senede 2 kere çiçeklenmesi lazım. Orkide nasıl çiçek açtırılır. Bir şu anda çiçekli dönemi erken ilkbahar dönemi Bir de yazın sonuna doğru çiçeklenir onun arasında kalan zamanda kendini dinlenmeye alır Ama bazen de bir yıl hiç çiçek açmayan orkideler var işte o zaman da Orkide nasıl çiçek açtıracağım tüm püf noktalarını anlatacağız.
Öncelikle

Orkideyi nasıl sulamalıyız Orkidenin saksısı şeffaf ve her tarafı Alt kısmını delik deşik tir ve Orkidenin şeffaf saksıda olmasının bir sebebi hava ile teneffüs etmesinden gerekli olan besinleri rahatlıkla alıyor orkideyi 21 saksı içerisine koymanız orkideyi gösterecektir aynı hiza Ayrıca iki saksıya koyduğunuzda Orkidenin suyu saksının içerisinde bir içecektir Bu da köklerinin çürümesi ne sebep olacaktır yani tek saksıda olacak sulama yaptıktan 10 dakika sonra ise su tabağının içindeki suyu boşaltın.
Tüm bunları yapmanıza rağmen Orkidenin çiçek vermiyorsa harika bir yöntem söyleyeceğiz size. Ne bileyim açmayan Orkide Nizip şimdi zaten çiçeği döküldükten sonra alttan 3 bogum kesilir. Bu yöntemi herkes biliyor buna rağmen yine de açmıyorsa Orki Denizi karanlık bir kutuya Işık Görmeyen bir kutuya elbise dolabı olabilir mutfak dolabı ne olabilir yani bu çiçeğinizin sığabileceği bir kutu olursa daha sağlıklı olur bu kutu içerisinde 3 gün çiçeğim bizi bekletiyoruz üç gün sonra Güneş gören perde arkasında hafif de pencere araba aldırırsak Rüzgar girsin ve bir anda Orkidenin çiçek açtığını göreceksiniz deneyip mutlaka bize yorum kısmında yazın hepinize kolay gelsin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Adile dedi ki:

  Bu gün esimle orkide gördük ve eşim 1 tanesini seçmeni istedi. Bol çiçekler cok güzeldi , ben bol tomurcukluyu seçtim. Eminim ki doğru çiçeği seçtim ve teşekkürler ederim, bakımını bilmezdim, şimdi öğrendim. Inşallah hatasız
  yaşatabilirim ,,YAVRUMU,,

BİR YORUM YAZ