Çilek Ağacı Yapımı

Balkonunda veya bahçesinde çiçek, ağaç yetiştirmek isteyenler için birçok öneri ve püf noktası vardır. Ancak bazı ağaç fidanlarının parası çok fazla olduğu için birçok kişi bunu gerçekleştirememektedir. Şimdi sizlere hem ekonomik, hem farklı hem de bahçenize renk katacak bir fikir sunacağız. Çilek ağacı son zamanlarda sıklıkla yapılan ve tercih edilen bahçe dekorları arasında da yer alan bir uygulamadır. Bilindiği gibi normalde çilek toprağa ekilerek yapılmaktadır. Ancak sizlere sunacağımız fikir sayesinde hem bahçenize veya balkonunuza renk katmış olacak, dekoratif bir görünüm kazandırmış olacak aynı zamanda da organik çileklerin sahibi olmuş olacaksınız.

blank

  Çilek ağacı yapmak için gerekli olan malzemeler ise şunlardır:

. 100 veya 150lik pimaş

. 2-3 cm pvc boru, sulamayı yapabilmek için

. 40 mm punch

. 2mm matkap ucu

. Sulama borusunun etrafını sarabilmeniz için çuval veya bez

. Toprak

. Taş

. Yeterli Miktarda Çilek

. Matkap

. Bant

. İp

blank

Bu malzemeler çilek ağacı yapabilmeniz için yeterli olacaktır.

Kağıt bandı pimaşın üzerine 3 taraflı olarak bantlayınız. Bu hem işaretlemenizi hem de hizalamanızı kolaylaştıracaktır. Her 20 cm aralığına bir punch ile delikler deliniz. Pimaşın en alt kısmına taş koyacağınız için delmenize gerek yoktur. Delikleri deldikten sonra sulama borusu olarak hazırladığınız pvc boruları 10 cm aralıklar ile delerek borunun içerisine koyunuz. Ardından en alt kısma taşları yerleştirin ve üst kısma ise toprağı yavaş yavaş ekleyerek deliklerin olduğu kısımları çilekleri dikiniz.

blank

 

Yapmış olduğunuz bu çilek ağacını isterseniz balkonunuz da isterseniz altına saksı koyup evinizin bir köşesinde yetiştirebilirsiniz. Bahçenizin renklenmesini sağlamak için de oldukça iyi bir fikirdir. Mis gibi organik çileklerinizi yaptığınız çilek ağacı ile büyütmeye başlayabilirsiniz.

blank

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sedat dedi ki:

    Toprak aşağı kayıyor ne yapmak lazım

BİR YORUM YAZ