Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer?

 3 farklı cilt tipi vardır. Yağlı ciltler, kuru ciltler ve normal-karma ciltler olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Cildinize uygun bakım yapmazsanız, cildinizi iyi tanımazsanız cildinize zarar verebilirsiniz. Bunun için cilt bakımı yapmadan önce cildinizi iyi tanıyor olmanız şarttır.

cilt-kurulugu-nasil-gecer-5

Cildi kuru olanların en büyük sıkıntısı pul pul dökülmeler ve cildin olması gereken nem düzeyinde olmamasıdır. Bu da kişiyi fazlasıyla rahatsız etmektedir. Peki cildimizi kuruluktan nasıl kurtarabiliriz? Sık duş alan kişilerde cilt kuruluğu daha fazla görünmektedir. Cilt ve vücut temizliği önemli olsa da sık yıkanmanın da getirdiği bazı sorunlar vardır. Bunların başında da cilt kuruluğu gelmektedir.

cilt-kurulugu-nasil-gecer-4

Cilt kuruluğunun bazı sebepleri vardır. Alkol içerikli ürünler kullanmak, sağlıksız ve aşırı kimyasal içeren kozmetik ürünlerini kullanmak, çevre kirliliği, aşırı güneşe ve ışığa maruz kalmak, deterjanlar, kıyafetlere sürtünme, klima, kimyasal içeren diğer ürünleri sık kullanmak gibi birçok sebebe bağlı olabilmektedir. İlerleyen yaşlarda cilt kuruluğu da artış göstermektedir.

cilt-kurulugu-nasil-gecer-3

  Cilt kuruluğu eğer şiddeti az ise nemlendirici kullanarak geçebilir. Ancak şiddetli cilt kurulukları için dermatologla görüşmek en doğrusu olacaktır. Şiddetli kuruluk için nemlendiriciler yeterli gelmeyecektir. Bunun için değişik içerikli krem ve maskeler kullanmanız gerekebilir.

Eğer kuru bir cilde sahipseniz banyodan sonra kaliteli bir nemlendirici kullanmanız iyi olacaktır. Nemlendirici cilt kuruluğunuzu azaltırken, cildinizi de içindeki yağ ile beraber nemlendirecektir.

cilt-kurulugu-nasil-gecer-2

Cilt kuruluğunu engellemek için soğuk kış günlerinde mutlak eldiven tercih etmelisiniz. Banyo sürenizi kısa tutmanız iyi olacaktır. Çok fazla banyoda kalırsanız cildiniz kuruyacaktır. Banyo sonrasında cilt tipinize uygun nemlendirici kullanınız. Kimyasallardan ve alkol bazlı ürünlerden kaçının. Evinizi sık sık havalandırın. Nem oranı düştüğü zaman cildiniz kuruyacaktır. Bunu engellemek için evinizi, ofisinizi düzenli olarak havalandırınız.

cilt-kurulugu-nasil-gecer-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ