Cilt Yağlanmasından Şikayetçi Olanlara 6 Öneri

Özellikle yaz aylarında insanı rahatsız eden cilt yağlanması ve parlamasından bahsetmek istiyoruz. Ciltteki yağlanmanın yazın bizi daha çok rahatsız etmesinin sebeplerinden biri sıcaklık nedeniyle terlemenin artmasıdır. Çalıştığın ortam ya da yaşadığınız yer sıcaksa aynı durum kış ayları için de geçerli olacaktır. Sıcak hava metabolizmayı hızlandırdığından, yağ ve ter bezleri normalden fazla çalışmaktadır. Bunun sonucunda da ciltteki yağlanma ve parlama artmaktadır. Bakalım bu sıkıntılı durumdan kurtulmanın yolları nelermiş?

blank

*Hassas cilde sahip olanların artık güneş koruyucularını yaz kış kullanması gerektiğini birçoğumuz biliyoruz. Normalde de yağlı bir cilde sahip olanlar güneş koruyucularını su bazlı olan çeşitlerden seçmeliler. Aksi takdirde yağlı güneş koruyucuları gözenekleri tıkayıp yeni akne ve sivilce oluşmasına sebep olabilmekteler.

blank

*Cilt bakım kremi seçerken yağ kontrolü sağlayan, matlaştırıcı ürünler seçmeniz en doğru yöntem olacaktır. bu tür ürünler, içerdiği özel formüller sayesinde cildinizdeki sebum dengesini kurarak yüzünüzdeki yağlanmayı da kontrol altına alabiliyorlar. Matlaştırıcı bakım kremleri sayesinde, cildin doğal nem dengesi bozulmadan yağlanma hissi ortadan kalkıyor.

blank

*Kozmetik ürünleri satın alırken içinde parfüm, alkol, sülfat, paraben içermeyen; non-komedojenik özelliğiyle siyah nokta ve akne oluşumunu engelleyen ürünleri tercih etmeye özen gösterin.

*Cildinizle sürekli uğraşmayın. Örneğin cildi sık sık temizlemek düşündüğünüzün aksine yağlanmayı arttırmaktadır. Cildinizi nem dengesini bozmadan ve kurutup tahriş etmeden temizleyebileceğiniz jel tarzı ürünleri tercih edin. Özellikle salisisilik asit, sitrik asit ve glikolik asit içeren jel temizleyiciler gözenekleri tıkayan ölü hücrelerden kurtulmak için kullanabileceğiniz en doğru ürünlerdir.

blank

*Yağ kontrol kağıtları kullanmayı alışkanlık haline getirin. Kullanması çok pratik olan bu ürün, makyajınızı bozmadan cildinizdeki yağ fazlasını emiyor ve parlamayı yok ediyorlar. Gün içinde dilediğiniz kadar kullanmanızda da hiçbir sakınca yoktur.

*Jel tarzında hazırlanmış nemlendiriciler kullanmanız cildinizdeki yağlanmayı frenleyecektir. Krem nemlendiricilere göre daha hafif ve su bazlı olmaları nedeniyle cildiniz en doğru yöntemle nemlenmiş olacaktır.

blank

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ