Çocuğu Dinlemediğinizde Neler Olur?

Aile olarak çocuğu dinlemediğinizde neler olur, çocuklar bu durumdan nasıl etkilenir içeriğimizden bulabilirsiniz.

Çoğu ailenin ülkemizde çocukları ile arasındaki iletişim zayıftır. Aileler çocuklarını genellikle dinlemez, ellerine tablet, bilgisayar veya telefon verip onlarla uğraşmamak için kendi rahatlarını düşünürken onların geleceğini riske eder. Bu yüzden çocuklarınızı dinlemek onların kişisel gelişimini engellediği gibi sağlıklı birer birey olmasını da engellemektedir. Çocuklarımızı dinlemediğimizde neler olur, başlarına neler gelir ve bu olaydan nasıl etkilenirler maddeler halinde aşağıda ele aldık.

Çocuğu Dinlemediğinizde Neler Olur?

  • Başına gelen kötü olayları size anlatmak istediğinde onu dinlemediğinizi düşünerek sizden yaşadığı kötü olayları saklayabilir. Cinsel istismarın gittikçe arttığı ülkemizde çocuklarınızın dışarıda başına birşey gelip gelmediğini öğrenmek için onu dinlemeye özen göstermelisiniz.
  • Çocuklarınızı dinlemediğinizde içlerine kapanık olurlar. İçlerine kapanık olmaları onların sosyal çevresinin olmamasına, asosyal bireyler haline gelmesine neden olur. İçine kapanık kişilerde sürekli olarak kendine özgüveni olmayan bireyler haline gelirler.
  • Çocuğunuz ile aranızdaki bağ zayıflar. Size karşı gitgide yabancılaşır.
  • Sesini size duyurmak için farklı yollara başvurabilir. Çok fazla ağlamak, yemek yememek, sürekli olarak mutsuz olmak, bağırmak, hiperaktif olmak gibi davranış biçimlerini uygulayabilir.
  • Çocuklarınızı dinler, onların dertlerine, sıkıntılarına, sevinçlerine , heyecanlarına, hayallerine ortak olursanız daha sağlıklı bir birey olmasını sağlarsınız. Sürekli olarak tehlikesi çocuklar için artan ülkemizde mutlaka çocuklarınızı dinleyin ki başlarına eğer kötü birşey gelirse çok geç olmadan müdahale etme şansınız olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ