Çocuğunuzun Üzerinde Hakimiyet Kurmayın

Merhaba hanımlar! En değerli varlıklarımız olan çocuklarımıza olan sevgimizi tarif edebilecek bir kelime bulamayız çoğu zaman. Hepimiz daha iyi, temiz, saygılı, sevgi dolu, akıllı çocuklara sahip olmak isteriz ve bunun için de dünyaya geldikleri andan itibaren dişimizi tırnağımıza takıp uğraşırız. Ne kadar başarılı olduğumuz bilinmez ama biz anneler her zaman çocuğu en iyisi olsun isteriz. Aslına bakarsanız bu tartışmaya açık bir konu. Çocuklarımızın oldukları halden bizim istediğimiz hale sokmak pekte doğru bir davranış değildir. Çocuk gelişimi konusu o kadar geniş kapsamlı ve hassas bir konudur ki o yüzden hepimizin çok dikkatli olması gerekir. Çünkü onlar minicik bir tohum ve bizler onları büyütüp filizlendirecek, fidan haline getirebilecek kişileriz. İyi yetiştirilmiş bir çocuk iyi bir gelecek sunar bunu hiçbir zaman unutmamalıyız!

canım anne-373

Hal böyleyken en az çocuk eğitimi kadar anne baba eğitimi de önemlidir. Bizler iyi ve doğru yolda ilerleyen bireyler olalım ki çocuklarımız da bizlerden görüp neyin doğru neyin yanlış olduğunu rahatlıkla ayırabilsinler. Kendimizi çocuk yetiştirmek yolunda bilgi sahibi yapabilmek adına bunun için açılmış kurslara dâhil olabiliriz, bu yolda yazılmış kitapları okuyabiliriz, öğrendiğimiz bütün bilgileri yakınlarımızdaki diğer ebeveynlerle paylaşabiliriz. Böylelikle bilinçli bir toplum haline gelmiş oluruz. Bilgilerimizi çocuk eğitimi yönünde doğru bir biçimde kullandığımız takdirde kendi doğrusunu bulan, yaptığı yanlışın farkına varan, sorumluluklarına sahip çıkan, paylaşmayı bilen, özgüven sahibi bireyler yetiştirmiş oluruz. Tüm bu özellikler bir bireyde toplanırsa ve bu kişiler çoğalarak yayılırsa dünya daha yaşanılası bir hal alır inanın bana!

Bu yüzden çocuklarımızın üzerinde hâkimiyet kurup, baskıyla istediklerimizi yaptırmak yerine doğru yolu seçmelerini ebeveynleri olarakbiz sağlamalıyız!

canım anne-374

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ