Çocuk Beslenmesinde Süper Besinler

Çocukların gelişimini iyi olması için doğru, düzenli ve sağlıklı beslenmeleri önemlidir. Sağlıklı beslenen çocuk iyi büyür ve sağlıklı beslenmenin ayrıcalıklarını yetişkinlik döneminde fazlasıyla yaşar.

Sağlıklı beslenen bir çocuğun bağışıklığı kuvvetli olur, gelişimi hızlı olur, enerjisi yüksek olur. Bu yüzden çocuklarda sağlıklı ve düzenli beslenmek oldukça önemlidir.

İnsan yaşamının en temel ihtiyaçlarından biri olan su çocuklar içinde oldukça önemlidir. Vücudumuzun yarısından fazlasının su olduğunu biliyoruz. Bu yüzden su insan sağlığı için oldukça önemlidir. Çocukların günde 6 ila 8 bardak su içmeleri gerekir. Su ihtiyacını karşılamak için susuzluk hissi yeterli olmayabilir. İdrarın rengine bakarak bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Açık sarı renkte ise suyu yeterli olarak alıyor demektir.

Çocukların demir ihtiyacını karşılayan, bağışıklık sistemini olumlu anlamda etkileyen besin ise yumurtadır. Yumurta anne sütünden sonra en çok ihtiyaç duyulan ve yararı olan besinlerden biridir. Çocuklarınıza bebeklik dönemlerinden itibaren yumurta yedirmeye başlayabilir ve her gün bir yumurta yiyerek faydalarından yararlanabilirsiniz.

Büyüme ve gelişme döneminde olan çocukların boy uzamasını sağlayan, kemik yoğunluğuna katkısı olan ve diş sağlığını koruyan besinlerin başında süt ve süt ürünleri yer almaktadır. Yetersiz süt ürünleri alımında ise birçok problem gözlemlenmiştir. Dişlerde çürüme ve şekil bozuklukları, yetersiz boy uzaması gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

İyot, demir, fosfor, kalsiyum, B12, A ve D vitaminleri içeren balık çocukların gelişimi için oldukça önemlidir. Balık tüketimi düzenli olarak yapılmalıdır. Haftada en az 1 2 kez balık tüketilmelidir.

Meyve ve sebzeler de çocukların gelişimi için oldukça önemlidir. Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmesini sağlayarak daha sağlıklı çocuklar yetiştirebilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ