Çocuk Odası için Dekorasyon Fikirleri

Çocuk Odası için Dekorasyon Fikirleri

 

Zamane çocukların çok şanslı olduğunu düşünürüm. 90 ‘lar ve sonrası daha bereketli , her istediğine ulaşan , doyum duygusunu en dibine kadar yaşayan hatta kolay ulaştıkları için şımarıklığa kadar gidebilecek duygu geçişleri yaşayan bir nesil yetiştirdik. 2000 ‘li yıllar ile birlikte çocuklarımıza seçme hakkı da tanımaya , birlikte karar almaya başladığımız döneme girdiğimiz yıllardı. Artık çocuklarımız oda dizaynlarını , kıyafetlerini ve özel eşyalarını tamamen kendi zevklerine , kendi sahalarını oluşturarak seçiyorlar.

Benim çok hoşuma giden ve bir o kadar da yaratıcı bulduğum çocuk odalarına göz atalım istiyorum. Çocuğumuz maceraperest ve action tutkusuyla büyüyorsa , tüm enerjisini atması için yaratıcı bir oda kurmaya ne dersiniz ? Düşünün … Bizans dönemine ait kale görünümlü duvarlar , minik odalar ve uygun alanda oluşturulan sadrazam köşesi. Oyundan sonra hazırlayacağınız yaratıcı meyve tabağını işte tam bu köşede yiyebilir. Hatta kitaplarını okuyabileceği bir alan da yaratmış olacaksınız. Tabii olmazsa olmaz odanın büyüklüğü müsait ise kaydırak koyarak oyun içinde oyun imkanı sunmuş olursunuz.

cocuk-odasi-dekorasyon-fikirleri

Eğer minik bir kızınız varsa ve sizden sürekli masallar dinlemek istiyorsa , masal kahramanlarıyla dolu bir oda hazırlayabilirsiniz. Rapunzel’in köşkü , saçlarını sarkıtması için ufak bir pencere ve pencereye dayalı bir merdiven. Odanın tamamen beyaz olduğunu düşünün , beyaz saflığı simgeliyor hem de meleğiniz kadar saf. Bir köşe de diğer masal kahramanlarının figürleri olsun ve çocuğunuzun ulaşabileceği yükseklikte kitaplar ..

Yaşam alanınız dışarı çıkmaya çok mümkün olmayabilir. Yine de çocuklarımızın renkleri dışarı da görmesinden , sokağa çıkıp oynamasından yanayım. İmkanlarımız bazen buna el vermeyebilir. O zaman sokağı eve taşıyabiliriz. Odanın duvarları tamamen fiziksel aktiviteler yapmak için alanlarla dolu olsun. Ne kadar harika bir fikir ? Trekking yapma fikri heyecan verici olsa gerek. Çocuğunuz duvarlara tırmanıp ,  hem eğlenmiş hem fiziksel gelişimini desteklemek için oyun alanı yaratmış olacaksınız.

cocuk-odasi-icin-dekorasyon

Çocuğunuzun hayal gücünün yüksek olduğunu fark ettiniz. Yapmanız gereken çok basit. Tüm hayallerini geçekleştirebileceği lego dolu bir oda ve Legolarla yaratıcılığını geliştirebilir. Bir duvarı tamamen bu alana ayırmanız yeterli olacaktır. Sonrası , çocuğunuzu özgür bırakın yeter.

Bu fikir tamda Türk ailelerine uygun olabilir. Futbolu seven bana oğul konsepti. Odanın bir köşesine kale , yeşil alan ve koşturabileceği bir alan yaratın. Baba oğul maç keyfini sürmeye hazır olsunlar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ