Çocuklar için en tehlikeli 10 oyun ve zararları

Çocuklar için en tehlikeli 10 oyun ve zararları

Günümüz çocukları maalesef artık tüm zamanını bilgisayar başında yahut telefon elinde geçiriyor. Eskiden sokaklarda arkadaşları ile saklambaç, istop gibi oyunlar oynanırken hem daha keyifli vakit geçiriyorlar hem spor yapıyorlar hem de zararsız oyunlarla eğleniyorlardı. Ancak değişen dünyamızda maalesef artık oyun oynamak ve sosyalleşmek hep sanal ortamda gerçekleşiyor. Çocuklar bilgisayar oyunlarının başında uzun vakitler geçiriyorlar. Ancak bazı oyunlar var ki ciddi psikolojik sorunlara yol açtığı uzmanlar tarafından belirtiliyor. Ki zaten bunun zararlarını gün be gün çıkan haberlerden de görüyoruz.

blank

Öyleyse ebeveynler bizlere düzen bu oyunlara dikkat etmek. Peki hangi oyunlar çocuklar için tehlikeli?

Grand Theft Auto V ve Grand Theft Auto Serileri

Bu oyun genellikle 16 yaş altı çocuklar tarafından oynanmakta. Oyunun ilk serileri yoğun cinsellik içermesi sebebi ile birçok ülkede tepki topladı. Son serileri daha az cinsellik içerse de kadına şiddet yanlısı bir oyun olarak birçok ülkede yasaklandı. Ayrıca mafya temalı oyun tüm yasadışı faaliyetleri illegal göstermekte bu durum da gelişme çağındaki bir çocuğu ciddi psikolojik olarak etkilemektedir.

Three Sisters’ Story ve RapeLay

Oyunun teması; oyundaki kadın karakterleri takip edip tecavüz edilmesi üzerine kurulmuş bir oyun. Konuşmalar tamamen cinsellik içermekte. Türkiye’de olmasa bile birçok ülkede yasaklı bir oyun.

Who’s Your Daddy ve Muddy Height

Oyun basit bir bebek yetiştirme oyunu olarak görülse de içine girdiğinizde içerik olarak görsellerde cinsel objelerin yer aldığını ve ana karakter olan bebeğin sürekli ölmek gibi bir çaba sarf ettiğini göreceksiniz.

Manhunt 2

Aşırı şiddet içeren bu oyunu İngiltere bile yasakladı. Oysa kolay kolay oyun yasaklayan bir ülke değildir.

Postal 2 ve Dead Rising 2

Zombili bir dünyada geçen oyunlarda aşırı kan ve insan yiyen zombilerden ötürü çocuklar için ciddi tehlikeli bir oyun.Birçok ülkede yasaklandı

Mass Effect ve The Guy Game

Her iki oyun da yoğun cinsellik içermekte. Özelikle Mass Effect eşcinselliğe özendirici yönü sayesinde Singapur’da yasaklandı.

Metin 2 ve Knight Online wolfteam

Karakterlere verilen görevler yoğun şiddete yönletmesi ve oyunu oynayan bir çok  çocuğun gerçeklik algısında sorun yaşayıp kendini oyunun bir karakteri gibi görüp gerçek hatta da cinayet ve intahar gibi girişimlerden ötürü kesinlikle çok tehlikeli oyunlar sınıfında sayılabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ