Çocuklara Ders Çalıştırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklara Ders Çalıştırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklara Ders Çalıştırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okulların açılamasın yaklaşması ile beraber ders çalışma sürecinin de başlamasına az bir zaman kaldı. Pek çok ebeveyn çocukların ders çalışmayı istememesinden yakınmaktadır. Ancak bu konu da anne baba olarak çocuğunuza destek olmalı, onu anladığınızı hissettirmeli ve ona yardımcı olmalısınız. Çocuklara ders çalıştırırken dikkat edilmesi gerekenler arasından birkaçı ise aşağıdaki gibidir. Bunlara dikkat ederek daha verimli bir ders çalışma programı ve düzeni oluşturabilirsiniz.

cocuklara-ders-calistirirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

  • Öncelikle çocuğunuz ders çalışmak istemiyorsa onunla inatlaşmak ve kavga etmek yerine onu anlamaya çalışınız. Ona günde kaç dakika veya saat ders çalışabileceğini sorunuz. Size diyelim ki yarım saat dedi. Ben senden 15 dakika çalışmanı istiyorum diyerek onu bu şekilde teşvik edebilirsiniz. Evet 15 dakika belki çok az bir süre olabilir ama burada önemli olan çocuğunuza ders çalışma alışkanlığı kazandırmaktır. Ders çalışma alışkanlığı kazanan çocuk zaten o süreyi kendisi uzatacaktır.
  • Otokontrol daima sizde olmalıdır. Çocuğunuzun belirlediğiniz 15 dakikayı verimli bir şekilde ders çalışarak geçirmesini sağlamalı ve bunun sürekliliğini sağlamalısınız.
  • Çocuğunuzu motive ediniz. İstersen belirlediğiniz süreden daha fazla ders çalışabileceğini hissettiriniz.
  • Ona küçük ödüller sunarak ders çalışmasını daha verimli hale getirebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun ders çalışacağı ortamın sessiz, ışık alan, gerekli sıcaklıkta olmasına dikkat ederseniz daha verimli olduğunu göreceksiniz.

cocuklara-ders-calistirirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ