Dua Nasıl Ezberletilir? Çocuklara Dua Ezberletmek

Çocuklara nasıl dua ezberletilir sorusu anne babalar tarafından merak edilir. Çocuğun dini eğitiminin temeli küçük yaşlarda ve ailede başlar. Çocukların dinini en iyi şekilde öğrenmesi aslında temelin sağlam atılmasıyla alakalıdır. Evde dini eğitim verilirken çocuklara dua ezberletmek de devreye girer. Bunun yanı sıra Müslümanların nasıl davranması gerektiği, vicdanın ve kul hakkı yememenin önemli olduğu gibi konuların çocuklara küçük yaşlarda aşılanması önemlidir. Yetişkin bireylerin kendilerine, ailelerine ve topluma faydalı olmaları yolundaki ilk eğitimin alındığı yer olan aile kavramı dinimizde de önemli yer tutar.

Çocuklara Nasıl Dua Ezberletilir?

Çocuklarının dinini öğrenerek büyümesini isteyen aileler aile içinde dini eğitimi önemserler. Çocuklara dini bilgiler ne kadar küçük yaşlarda öğretilirse o kadar etkili olur. Büyüdüğünde Allah yolunda bir hayatının olması için çocuklara dua ezberletmek de önemlidir. Ancak bu duaların nasıl ezberletileceğinin bilinmesi gerekir. Aslında önemli olanın çocuğun o duayı bir şiir gibi ezberlemesi ve anlamadan ya da hissetmeden okuması değildir. Duaların manevi anlamının, dinimiz için öneminin de bir yandan öğretilmesi gerekir. Çocukların öğrenme ve ezber algıları 4 yaş civarında açılır. Bu yaşlardaki çocuklara anne babanın söylemesi ve çocuğun tekrar etmesi şeklinde dua ezberletilebilir. Çocuklara dua ezberletmek ve dinini en iyi şekilde öğrenmesi için kurslara yollayan anne babalar da çoktur. Bu kurslarda dini eğitimin yanı sıra çocuklara Kur’an-ı Kerim de öğretiliyor. Öğretilecek şeyler çocukların yaşına göre değişiyor.

Çocuklara Dua Ezberletmek Zor mu?

Çocuklara dua ezberletmek ve Kuran-ı Kerim okutmak çocuğun yaşına ve anlama kabiliyetine göre zor ya da kolay olabilir. Eğitim ailede verilecekse acele edilmeden, uzun uzun anlatarak ve sohbet eder gibi dini bilgiler vermek önemlidir. Bu sohbetlerin çocuğu sıkmaması için aralıklarla hayatın akışına yayılması uygundur. Oyun oynarken onlara eşlik ederek, oyuncaklardan örnekler vererek bazı bilgiler öğretilebilir. Çocuğa dua öğretmek küçük yaşlarda zor gibi görünse de aslında zor değildir.

Sitemizde yer alan Namazda Hangi Dualar Okunur? Namazda Okunacak Dualar Başlıklı sayfamızı da inceleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ