Çocuklara Karşı Sabır En Önemli Unsur

Çocuklara Karşı Sabır En Önemli Unsur

Genellikle 1 ila 3 yaşındaki çocuklarda görülen ısırma, vurma gibi eylemler onlar için gayet normal olan davranışlardır. Çünkü bunları yaparken kötü bir amaç taşımazlar. Fakat aileler çevrenin de verdiği bir etkiyle bunu biraz fazla abartıp farklı yönlere çekebiliyorlar. Mesela bu davranıştan dolayı çocuğun hırçın, agresif ve sinirli olduğunu vurgulamak gibi. 1 yaşından büyük çocuklar bunu çeşitli sebeplerden dolayı yapabiliyorlar. Örneğin; çevreden birisinden görmüş olabilir, duygusal sebepler veya fiziksel sebepler olabilir.

Çocuklara-Sabır-1

Şimdi bunları bir açalım bakalım. Mesela biz büyükler kendimizce bir problemle karşılaştığımızda bunu konuşarak halledebiliriz. Birbirimizi ısırma yolunu seçmeyiz değil mi?  İşte çocuklar daha yeni konuşma dönemlerinde olduğu ve kelime hazneleri bazı cümlelere yetmediği için problemleri ısırma yoluyla çözmeye çalışırlar. Elinden oyuncağı alındığı zaman, herhangi bir şeyden korktuğunda, kendisini savunma hissi duyduğu anda, sıkıldığında ısırma eylemini gerçekleştirebilir. Eğer onun başaramadığı bir şeyi başkası başardıysa onu ısırabilir. Bunların yanı sıra yine diş çıkaran bir çocuk  ağrılarından dolayı bir tepki olarak ısırmaya kalkışabilir. Bütün gün bir kalabalığın içinde çocuklar, yaşantılarında değişiklik olan çocuklar (örneğin yeni bir kardeş ilgiden yoksun kalacağı düşüncesine kapılmasına sebep olarak görülebilir onun için), rutin yaşantısı dışına çıkmak zorunda kalanlar da ısırma eylemini bir tepki olarak gerçekleştirebilirler. Bir de mutluluğunu sevgisini göstermek içinde ısıranları unutmamak lazım. “Böyle şey olur mu hiç?” demeyin sakın. Çünkü bizler çocukları ısırarak, vurarak sevmeye bayılırız bunu sizden görmüş olabilir. Hatta kendimden bir örnek vereyim çocukluğum çevremdeki herkesi ısırarak geçmiş sürekli anlatırlar. Özellikle abimi ısırırmış en çok ama onun yanından da ayrılmazmışım ki bu davranışımdan çok vazgeçtiğim söylenemez.

Çocuklara-Sabır-2

Peki bunlara nasıl müdahale edilmeli? Örnek olarak çocukların ısırmalarıYanında kararlı bir ses tonuyla çocuğa ısırmanın kötü bir davranış olduğunu acı verdiğini anlatabilirsiniz. Onu yanınıza oturtup sakinleşmesini bekledikten sonra konuşmaya çalışın.  Neden yaptığını sorun mesela. Onu anladığınızı söyleyin ve bunu ona belli edin. Konuşmanın sonunda ona uzun uzun cümleler yerine  kısaca ısırmanın yanlış bir davranış olduğunu ve acı verdiğini tekrar etmeniz yeterli olacaktır. Eğer devam ederse onu oyun alanından uzaklaştırıp arkadaşlarını bir müddet uzaktan izleme veya evin içinde gerçekleştirdiyse bir köşede sessiz oturma cezası verebilirsiniz. Bunlar uygulandığı tekdirde mutlaka bu huyundan vazgeçecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ