Çocuklara Kuran-ı Kerim Öğretmek Nasıl Olmalıdır?

Çocuklara Kuran-ı Kerim Öğretmek Nasıl Olmalıdır?

Çocuklara Kuran-ı Kerim Öğretmek pek çok anne baba tarafından arzu edilir. Din eğitimi öncelikle ailede verilmelidir. Çocukların küçük yaşta zihinleri daha açık olduğundan birçok şeyi erken yaşta daha kolay öğrenebilirler. Kimi anne babalar erken yaşlardan itibaren aile içinde çocuklarına dini bilgileri vermeye başlarlar. Bu alt yapıya sahip olan çocuğa Kuran-ı Kerim öğretmek de daha kolay olacaktır. Kuran- Kerim öğrenmek aslında zordur. Ancak genç beyinler çok fazla dolu olmadığından erken yaşta bunu sağlamak daha faydalı olur.

Çocuklara Kuran-ı Kerim Öğretmek

Ailede Çocuklara Kuran-ı Kerim Öğretmek

Aile içinde çocuklara Kuran-ı Kerim öğretmek konusunda izlenmesi gereken bazı yollar vardır. Hiçbir dini bilgi verilmeden ve Kuran-ı Kerim’in ne olduğu anlatılmadan çocuğa Kuran-ı kerim öğretmek çocuğun endişelerini artırabilir, sadece öğrenmek zorunda olduğu gibi bir algı oluşturarak psikolojik baskı altına girmesini sağlayabilir. Bu yüzden Kuran-ı Kerim öğretmeye başlamadan önce gerekli dini bilgilerin küçük yaşlardan beri veriliyor olması en önemlisidir. Burada anne babalara büyük görev düşer. Ailede başlayan din eğitimi daha sonra okulda devam eder.

Çocuğa Kuran-ı Kerim Öğretmek

Çocuklara Kuran-ı Kerim Öğretmek için Uygun Yaş Kaçtır?

Çocukların aile içi dini eğitiminin 2 yaşından itibaren başlanması gerekir. Dinin ne olduğu, Allah kavramı, neden dini görevlerimizi yerine getirmemiz gerektiği gibi konular anlayacağı dille, zorlamadan ve baskı yapmadan yavaş yavaş anlatılır. Bu arada çocuklara telkin edilmesi gereken vicdan, merhamet, sağduyulu olmak gibi meziyetler de kazandırılmaya çalışılır. Bu altyapıya sahip olan çocuklara Kuran-ı Kerim öğretmek çok daha kolay olacaktır. 3 – 4 yaşlarına gelen çocuğa Kuran-ı Kerim öğretmek uygun olur. Bu yaşlarda yeni şeylere karşı meraklı olan çocuklar duydukları her kelimeyi hafızalarına daha kolay kaydederler. Bu yaştaki çocukların ezber yetenekleri de gelişmiş olur. Kuran-ı Kerim öğrenmek ile ilgili dikkat edilecek en önemli nokta çocuğu zorlamamak, kendi içinden gelmesi için çaba sarf etmektir.

Çocuğumuza Ne Miras Bırakacağımızı Hiç Düşündük mü? Başlıklı yazımız da sizler için faydalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ