Çocuklara Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Herkesin bildiği gibi okumanın önemi büyüktür. Çocuklar için okuma alışkanlığı hayatları boyunca pozitif yönde değerler ifade edecektir. Ancak günümüzde bilgisayar çağı dolayısıyla çocuklar bilgisayar, telefon ve tablete yönelerek vakitlerinin büyük bir kısmını bu aletlerle harcamaktadırlar. Burada en büyük görev ebeveynlere düşmektedir. Anne babalar çocuklarına okuma alışkanlığı kazandırmak için ekstra efor sarf etmelidir.

blank

  • Çocuğunuzu uyumadan önce kitap okumaya teşvik edin : Her gece uyku saatinden en yarım saat önce yatağına girmesini sağlayın ve sevdiği kitapları baş ucunda bulundurun. Gerekirse siz de yanında kalıp onu dinleyebilirsiniz.

blank

  • Kitap mağazalarına gidin : Özellikle AVMlerde gezerken onunla sadece kıyafet ve oyun mağazalarına değil, kitap evlerine de girin. Ona hitap eden kitap reyonlarına yönelin ve incelemesini sağlayın. Beğendiği kitapları satın almaktan çekinmeyin.

blank

  • O evdeyken kitap okuyun : Çocuğunuzun görüş alanında bolca kitap okuyun. Hatta okuduğunuz kitapların konuları ve içeriği hakkında ona anlatımlarda bulunun. Ona en büyük örneğin siz olduğunuzu unutmayın.
  • Zaman tutma oyunu oynayın : Onu karşınıza alıp seçtiği kitaptan bir sayfa okumasını isteyin. Tuttuğunuz zaman içerisinde kaç kelime okuduğunu gözlemleyin. Kendisi de her seferinde bir öncekinden daha fazla kelime okumak isteyecek ve okuma isteği artacaktır.

blank

  • Evinizde kitaplık bulundurun : Evinizde bir kitaplık ya da kitap köşesi bulundurmaya özen gösterin. İçerisinde romanlar ansiklopediler onu araştırmaya ve incelemeye yöneltecek kitaplar bulunursa bu tarz kitaplar onda merak uyandıracaktır.
  • Kitap kutusu hazırlayın : Çocuğunuzla birlikte , onun zevk ve isteğine göre süslemeler yaparak kitaplarını koyabileceği bir kitap kutusu oluşturun. Bu onun çok hoşuna gidecektir.
  • Son olarak ona ödül olarak ilgisini çekecek kitaplar alın.

blank

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ