Çocuklara Zorla Oruç Tutturmayın!

Çocuklara zorla oruç tutturmayın, rüşvet vererek ikna etmeyin. Çocuklar ve oruç ilişkisi ile ilgili yapmanız gerekenleri aşağıdan bulabilirsiniz.

Çoğu aile 7 yaş öncesi çocuklarda zorla oruç tutturma, namaz kıldırma gibi dini eğitimler vermeye çalışıyor. Dinimiz gereği 7 yaş öncesi çocuklar için herhangi bir zorunluluk yoktur. Bu yaşlarda çocukları kendi yaşıtları ile aynı ortamlarda buluşturmak, oyun oynamasını sağlamak ve kendini geliştirmesine yardım etmek gerekir.

Çocuk ve Aile danışmanı Ebubekir Ertem Instagram hesabında yaptığı paylaşımda çocuklarda 7 yaş öncesi yapılan din baskılarının kötü sonuçlandığını vurguluyor. Rüşvet vererek çocuklara din ile ilgili dayatmalar yapmak, onları zorlamak psikolojik ve gelişimsel açıdan kötü bir etki yaratır. Bu nedenle dini konularda çocuklara yaklaşırken aşağıda yer alan çocuk ve aile danışmanı Ebubekir Ertem’in paylaşımını okumanızı tavsiye ederiz.

Çocuklara Zorla Oruç Tutturmayın
Çocuklara Zorla Oruç Tutturmayın

Namaz, Oruç, Teravih, Kuran Kerim okumak; parayla teşvik etmekten ziyade çocuğun evdeki atmosferden esinlenip/etkilenip kendiliğinden yöneldiği ibadetlerdir..
.
❤Çocuk özellikle 6-7 yaş öncesinde bu ibadetlere karşı duyarlılık geliştirir. Ne kadar duyarlı yaklaşılır; baskı, zorlama, kıyaslama ve azarlama olmazsa; bu tatlı hatıralar otomatik olarak gelecekte hevesleneceği ibadetlere dönüşür..
.
❤4-5-6 yaşında ki çocuklar siz oruç tutarken zaten heveslenirler. “İstersen sende ikindiden sonrası tutabilirsin. Akşam da birlikte orucumuzu açabiliriz” diyebilirsiniz. (Tutarsan şu kadar para, ah gel bak kutularda biriktirelim büyüklere satalım denilmemeli.)
.
❤ Teravihe gidiyorsanız bir iki oyuncağını yanınıza alırsanız çocuğunuz da gelir zaten. Teravihe gel şunu alırız, bu kadar para sana, kurdelalar toplar satarız denmemelidir. Elbette sizinle sizin kadar namaz kılamaz, oyun çocuğu o ve orada oyun oynar. Ya da gözlemler, inceler, kim nasıl ibadet yapıyor ona bakar. Önemli olan o atmosfere duyarlılık kazandırmak ve akıl baliğ olduğu zaman yapacağı ibadetilerine zemin hazırlamaktır..
.
❤ Kuran biliyorsa ve siz evde okuyorsanız o da okur ama o siz gibi günlük 20 sayfa okumaz, 1 sayfa ve belki bir satır okur. Önemli olan içinden gelerek okumasıdır. Para için okunan Kuran; okuduklarının değerini de düşürür..
.
❤ ❤ ❤Hediye ise alınabilir elbette. Ama karşılıksız, menfaatsiz alınmalıdır. Sen namaz kıldın al sana hediye derseniz bu hediye değildir, biraz rüşvet verir gibi olmaktadır..
.
❌❌❌Mesela sen benim davamı kazandırdın al sana hediye (10bin dolar) diye Hakime para verdiğimiz gibidir.. Sen benim arazime tapu çıkarttın al sana hediye (30bin-TL) diye müdüre verdiğimiz gibidir..
.
❌❌❌Rüşvetten, menfaat icabı verilen şeylerden hediye olmaz. Olur derseniz yetişir hakim olur, memur olur, amir olur bol bol rüşvet pardon hediye alıp afiyetçe yiyebilir..
✖Dedemlere gelirim ama bana kaç para hediye verecek diyebilir.
✖Akraba ziyaretine gideyim halam o kadar, amcam bu kadar, teyzem ve dayımda zaten şu kadar hediye para verirler diye düşünebilir..
✔İşin özü, bereketi, hayrı kalmayabilir. Buna kapı aralamamak gerekir. Bilmem derdimi anlatabiliyormuyum..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ