Çocuklarda Demir Eksikliğine Dikkat!

En önemli sağlık sorunlarından biri olan demir eksikliği birçok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Özellikle de bebeklerde 6 aydan sonra demir eksikliğine dikkat etmeli ve gerekirse ek takviye alınmalıdır.

Demir eksikliğinin belirtileri çok önemlidir. Anne babalar bu belirtilere dikkat etmeli ve önlemlerini almalıdır. Demir eksikliğinin en belirgin belirtileri arasında yüzde solgunluk, huzursuzluk, iştahsızlık, kalbin olması gerekenden hızlı atması gibi sorunlar ile karşı karşıyaysanız eğer hemen bir doktordan yardım almalı ve gereken testleri yaptırmalısınız. Duvar ve metalleri yalama gibi belirtilerde olmaktadır. Aynı zamanda dikkat eksikliğine ve konsantrasyon bozukluğuna da sebep olabilmektedir.

Demir eksikliğine sebep olan nedenlerin en başında ise hatalı beslenme yer almaktadır. Özellikle de prematüre bebeklerde demir depoları olması gerekenden daha çabuk tükenir. Bu yüzden 6 ay sonrasında ek demir takviyesi almak şarttır. 6-12 aylık bebeklerde demir eksikliği olma ihtimali çok yüksek olduğu için takviye önerilmektedir. 9 veya 12 ay sonunda kan sayımı yapılıp gerekirse demir takviyesine devam edilmelidir.

  Demir eksikliğinden korunmanın püf noktaları nedir bahsedecek olursak eğer; öncelikle ilk 6 ay sadece anne sütü verilmelidir. 6 ay sonrasında ek gıdaya geçtiğinizde beyaz ve kırmızı et, yumurta sarısı, yeşil yapraklı sebzeler, baklagil gibi demir açısından zengin besin ağırlıklı olarak beslenmesine dikkat etmelisiniz.

Beslenme de demir emilimini artıran limon, portakal gibi besinleri bulundurmaya dikkat ediniz. Demir emilimini büyük oranda azaltan çaydan uzak durunuz. Eğer sütünüz var ise 2 yaşına kadar ek gıdanın yanında anne sütü vermeye devam etmeniz de fayda var. 1 yaşından sonra ise günlük süt içme limitini 500 ml üstüne çıkarmayınız.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ